תביעה לאבהות

קיבלת ילד בהפתעה - מזל טוב!

גברים רבים בישראל קיבלו בשנים האחרונות הפתעה לא כ"כ משמחת בתיבת הדואר, או יותר נכון במסירה אישית של בית המשפט - תביעה לאבהות על ילד שלא ידעו שהוא קיים בכלל.
 
כפי הנראה כאשר מתקבלת תביעה שכזו מדובר לרוב במקרים שלגניבת זרע שלא בידיעת הגבר, אשר מופתע יום אחר לגלות שהוא אבא, והוא נדרש להכיר באבהותו בעיקר כדי לשלם על גידול הילד, שהוא לא בחר, לא ידע שיולד, וכעת האחריות הכלכלית על גידולו מוטלת עליו. תביעות לאבהות נפוצות מאוד במסגרת "גניבת זרע", מושג שאינו קיים בחוק הישראלי, כי כל גבר יודע שכתוצאה מקיום יחסי מין עשוי להיוולד ילד והוא זה שעליו לנקוט בצעדים כדי למנוע זאת, אם הוא בוחר למנוע זאת.
 

חשיבות בדיקת הרקמות

כיוון שהצאצא נולד לשני הורים, וכיוון שחלק מהרקמות שלו שייכות לאב, כדי להוכיח אבהות יש צורך בבדיקת רקמות.
 
כאשר אישה תובעת גבר לאבהות, הוא יהיה חייב לעבור בדיקת רקמות, שכן אם לדוגמה הוא יתנגד לערוך בדיקה כזו, בית המשפט יקבע שהוא האב, גם בלי לקיים את הבדיקה. גבר שמחייב ע"י בית המשפט בבדיקת רקמות ומסרב לעבור אותה, ניתן יהיה להעמיד אותו לדין בשל ביזיון החלטת בית המשפט וכן לנקוט נגדו בצעדים משפטיים כמו קנס כספי או מאסר. עד אמצע 2008 גבר שסירב לשתף פעולה ולערוך בדיקה, ביהמ"ש כאמור קבע את אבהותו. באמצע שנת 2008 התקבל תיקון לחוק מידע גנטי, שלא מחייב בדיקה פולשנית אלא בדיקת אבהות עפ"י דגימת רוק של האב.
 
הבדיקה מתקיימת בישראל רק בבתי החולים הממשלתיים ולא כמו בעולם - גם בבתי חולים פרטיים וזה בגלל חוקי הדת במדינת ישראל. עפ"י חוקי הדת ילד שנולד לאישה נשואה מגבר אחר הינו ממזר, וחלים עליו הגבלות הלכתיות רבות. משום כך מחייבים כל גבר בעריכת בדיקת אבהות בבתי חולים ובפיקוח. הוכחה לאבהותו של אב לא מחייבת אותו רק בתשלום דמי מזונות אלא שיש לה השלכות נוספות על עתידו של הילד ונוגעת לסוגיות שונות בחייו העתידיים כמו: ירושה, אפוטרופסות, בריאות (במקרה לדוגמה של מחלות גנטיות בתוך המשפחה).
 

מתי עושים בדיקת אבהות?

הבדיקה נעשית מכל מיני סיבות והנה חלק מהן:
 
- בקשה לקביעת אבהות מחייבת גבר, במקרה שהוא מתכחש לאבהותו (הרבה פעמים כדרך להתחמק מתשלום דמי מזונות), האישה תבקש באמצעות בית המשפט צו המורה על הבדיקה המחייבת כאמור.

- כאשר גבר נשוי מפקפק או מטיל ספק באבהותו לגבי אחד מילדיו, הוא יכול ליזום בדיקת שכזאת כדי להגיע אל האמת. בדיקה כזו תחייב גם את בדיקת הילד, והיא תיעשה רק במידה ואין לאב ברירה ולבדיקה יש משמעות רבה עבורו והוא אינו יכול לוותר עליה. גבר יכול לדרוש לעשות בדיקת אבהות כאשר אשתו מתנגדת לכך, וסיבותיה עימה.
 
- זוג לא נשוי יזום בדיקה כדי להוכיח את קיומו של האב ולאפשר רישום של הילד ושל הוריו במשרד הרישום.
 
- בכל בדיקת אבהות רואה בית המשפט ראשית את טובתו של הילד, שהיא ערך מקודש במערכת המשפטית ונותנת משקל רב לכך, שזכותו של כל ילד לדעת מיהו אביו.

ק.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא