צו עיקול בתיק גירושין

הליכי גירושין הן אף פעם לא נעימים ולעיתים נדמה כי לא מדובר בבני זוג שמפרקים את חיי הנישואין שלהם אלא בשני אויבים שתהום של שנאה פעורה ביניהם. הסיבה לכך היא, כי מעבר לכך שמוסכם על בני הזוג כי ייפרדו, הם חלוקים ביניהם על אופן חלוקת הרכוש, וכל אחד רוצה לקבל יותר, להרוויח יותר, טוען לבעלות וכו'.
 
לא כל הפעולות שמבצע צד אחד לגירושין הן גלויות. בן זוג שלדוגמה רכש בלא ידיעת אשתו נכס מסוים ועפ"י החוק בעת חלוקת הרכוש ביניהם, חייב לתת לה מחצית משוויו, עלול לדוגמה להעביר אותו מיידית על שם מישהו אחר ובכך "להבריח" אותו מידיעתה ומאידך גם מתביעתה, וכך הוא יכול לעשות גם עם סכומי כסף שהיא אינה יודעת עליהם, רכוש, חשבונות בנק וכו'. 
כאשר עולה חשש כזה, שצד אחד מבני הזוג מנסה להבריח נכסים, או "להעלים" חשבונות בנק, או שבמהלך הליכי הגירושין יבצע משיכה של כספים לטובתו, או יבצע הליך כלשהו בנכס משותף וכו', יכול הצד השני לבקש צו עיקול שימנע מהצד האחר ביצוע פעולות של סחר, מכר, או נגישות לכספים ולחשבונות בנק וכו' ובכך למנוע מן הצד השני לקפח אותו במחצית חלקו ברכוש המשותף, המגיע לו עפ"י חוק.
 

מי יכול לבקש צו עיקול?

את הצו רשאי לבקש כל אחד מבני הזוג שיש לו חשד לגבי פעולות שהצד האחר עלול לבצע, וניתן לבקש אותו ב-3 ערכאות: בית המשפט לענייני משפחה, בית הדין הרבני או בלשכת ההוצאה לפועל. 
מבקש צו העיקול צריך להוכיח כי באם לא יינתן לו צו כזה יגרם לו נזק חמור בהרבה מזה שיגרם למקבל הצו, וחובת ההוכחה מוטלת עליו. בנוסף ניתן לבקש צו עיקול בקשר לעניין כלשהו, אשר מתוכננת לגביו הגשת תביעה שיש בה עילה מוכחת  וסיכוי גבוה לעמוד במבחן הדיון המשפטי. כאשר מתקבל צו עיקול על המקבל אותו להודיע לצד השני על קיומו של הצו. לעיתים יבקש  בית המשפט בגין הוצאת צו עיקול, הפקדת התחייבות עצמית או ערבויות כלשהן.
 

מאזן הנוחות

מאזן הנוחות הוא מושג משפטי, והוא נלקח בחשבון גם בנושא מתן צו עיקול בתיק גירושין. אם לדוגמה אישה חוששת,  כי לאור היחסים המתוחים שנוצרו כעת עם בעלה במסגרת הליכי הגירושין ביניהם, הוא עלול למכור את המכונית המשפחתית שהיא רכשה מהלוואה לדוגמה שהיא לקחה, אך היא רשומה על שמו, היא יכולה לבקש צו עיקול על המכונית, ובכך למנוע מבעלה לבצע פעולה כלשהי של מכירה.במבחן מאזן הנוחות ישקול השופט, מהו הנזק שעלול להיגרם לה ביחס לאי הנוחות שתיגרם לבעלה בקבלת הצו, ואם היא תוכיח כי לה יגרם נזק רב יותר, ייתן לה השופט צו עיקול.

.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא