פשיטת רגל וגירושין

סעיף 72 (1) לפקודת פשיטת הרגל (נוסח חדש) תש"ם-1980 קובע כי "תביעות לדמי נזק...ודרישת מזונות המגיעים עפ"י פסק דין אשר זמן פירעונם חל אחרי מתן צו כינוס בהליכי פשיטת רגל... אינן בנות תביעה...". מה זה אומר ?

נישואיהם של בני זוג עלו על שירטון והם הביעו את רצונם בפרידה, והחלו בנקיטת הליכי גירושין. כאשר היחסים בין בני הזוג אינם טובים, או כאשר יש מחלוקות רבות ביניהם והם מתנגחים על כל דבר ועניין, תובעים זה את זו בבתי המשפט והופכים את הגירושין למלחמת כוח מכוערת (ממנה כמובן רק הילדים ניזוקים) ועוד גוררים אחריהם במסגרת נקמות אישיות גם את הילדים והופכים את העניין לזירת קרב (ממש לא חינוכית בעליל).

מצב כזה עלול להעלות רעיונות "פלא" במוחם של גברים שהאישה הופכת בעיניהם לאוייבת בנפש, ונקמתם המתוקה ביותר היא להשאיר אותה ואת הילדים בלי מזונות ואז פתאום מבעל עסק או חברה מצליח מאוד, הופך הבעל לפושט רגל ואז הדין קובע, כפי שרשום מעלה ונפרש אותו כדי שיובן: כאשר יש צו לכינוס נכסי חייב מעוכבים כל ההליכים המשפטיים נגדו ובכלל זה תביעה למזונות. כלומר היא לא תוכל להתקבל בבית המשפט (והוא כמובן גם לא ישלם מזונות). 

מה שאפשר להבין מכל התסבוכת הזו, זה כמה דברים:

א. הרבה פעמים בעלים שונאים את הנשים שלהם.
ב. בעלים הופכים לחדלי פירעון משום שנאה וטינה.
ג. בתי המשפט לא ערוכים לרדת לעומקה של כל הצהרה על פשיטת רגל ולהוכיח כי העניין הוא התחמקות מדמי מזונות.
ד. בכל מקרה הילדים סובלים וזה חבל מאוד. מלחמת נושים ומזונות

עיכוב הליכים נגד בעל שטוען כי פשט את הרגל, מונע כמובן את תשלום המזונות ואף את הגשת התביעה לגביהם ועלול לפגוע בזכאים למזונות ובאם, ובמצב כזה אין שום זכות לבית המשפט לתבוע ממנו מזונות.

בעל שהסתבך כלכלית וצבר חובות ונושים, עלול לבצע אקט של פרידה מרעייתו, רק כדי שהנכסים וההכנסות שלו יגיעו אליה במסגרת תביעות לחלוקת רכוש ותשלום מזונות ולא יגיעו לנושים שלו. האקט הזה נועד כדי להרחיק את איום הנושים, והפרידה נעשית רק למראית עין. סעיף 128 לפקודת פשיטת הרגל, נועד לבצע איזון בין חובת תשלום המזונות לילדים הקטינים לבין תשלום חובות הגרוש או הבן זוג לנושיו כדי למנוע מצב של אחיזת עיניים באשר לפרידה מתוכננת רק כדי לחמוק מנושים.

משם כך קובע סעיף זה ניתן להגיש לבית המשפט בו מתנהלים הליכי פשיטת הרגל, בקשה לקצוב מזונות שיגיעו מהכנסות או מנכסי החייב וכן יקבע בית המשפט איך וכיצד יועברו המזונות לילדים. ההקצבה למזונות על פי סעיף זה היא לשם תשלום מזונות שוטפים בלבד ולא חובות אחרים. בגין אלה יהיו זכאים הקטינים לתבוע ואף יקבלו עדיפות על פני נושים  אחרים. יש לציין כי הליכי פשיטת רגל אינם מונעים, מפחיתים או גורמים לחיוב דמי מזונות נמוכים ובלתי סבירים, משום שטובת הילד וצרכיו היא זו הקובעת את ההחלטה באשר לגובה דמי המזונות עבור הילדים.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא