פרוצדורה לאימוץ ילדים

אימוץ הוא תהליך משפטי אשר במסגרתו, מקבל אדם חזקה חוקית על ילד, אשר איננו ילדו הביולוגי. ההורה המאמץ מחויב לגדל את הילד באהבה ונתינה, לדאוג לכל צרכיו: הפיזיים והרגשיים ולספק לו סביבת חיים יציבה ובריאה. אימוץ ילד יכול להיעשות בישראל, בהתאם לחוק האימוץ.

הליך האימוץ אינו הליך פשוט והוא אינו קצר. תחילתו הוא בהגשת בקשה לשירות למען הילד, המטפל בנושא האימוץ. לאחר שהוגשה הבקשה, על ההורים לעבור סדרת מבחנים וראיונות, אשר בודקים את מידת התאמתם לאימוץ, הן מבחינת מידת הרצינות והמחויבות האישית שלהם לאמץ ילד, הן מבחינת מצבם הכלכלי והן מבחינת מצבם הפיזי והנפשי.

הקריטריונים לאימוץ ילד, חמורים יותר ככל שגילו של הילד קטן יותר, משום שמרבית האנשים רוצים לאמץ תינוק והביקוש גבוה.

אלו ילדים נמסרים לאימוץ בארץ?

בישראל, ילד יכול להיות מועמד לאימוץ, רק לאחר שהוא הוגדר כבר אימוץ. ישנן מגוון סיטואציות ומצבים בהם ילדים מוגדרים כברי אימוץ, למשל, כאשר ההורים נוטשים את הילד. ישנם מקרים אחרים בהם ההורים מבינים כי אינם יכולים לדאוג לילד ואז הם מגישים בקשה לבית המשפט לענייני משפחה, אשר יכריז על הילד כבר אימוץ. כאשר הבקשה מתקבלת, הילד מועבר לאימוץ ולאחר תקופה מסוימת, שהיא מעין תקופת מבחן, ייתן בית המשפט, צו אימוץ, אשר משמעו ניתוק הקשר החוקי שבין הילד להוריו הביולוגיים, הוא עתה הילד של הוריו המאמצים.

לצד מקרים אלו, יש גם מצבים בהם הרשויות ובית המשפט, מחליטים כי ההורים אינם מסוגלים לגדל את הילד והם מוציאים אותו מחזקת ההורים, גם ללא הסכמתם לכך. כך למשל, ילד אשר נמצא בסיכון של התעללות, כאשר ההורים אינם רוצים או יכולים לקבל עזרה.

משך ההמתנה לאימוץ ילד או תינוק: קשה מאד לקבוע כמה זמן מועמדים ימתינו עד סיום השלבים של אבחון ואישור עד שיקבלו הצעת ילד/ה לאמץ. הדבר תלוי ביכולות ונכונות של המועמדים לאמץ מול הנתונים והצרכים של התינוקות והילדים אשר זקוקים להורים מאמצים.

קריטריונים לאישור מועמדות לאימוץ: זוג נשוי – מגורים משותפים שנתיים לפחות. פונים יחידים – החוק קובע כי האימוץ הוא על ידי זוג נשוי. מאמצים יחידים מועמדים לקבלת קטינים אשר לא נמצא זוג נשוי אשר הביע רצונו לאמץ את הקטין. גיל – הפרש הגילים בין הילד ובין המבקש אינו עולה על 43 שנה לשני בני הזוג ואינו פחות מ- 18 שנה. השכלה – 12 שנות לימוד לפחות. הכנסה – קבועה ובגובה שכר ממוצע במשק לפחות. תנאי מגורים – סבירים, בהם אפשרות להציע לילד חדר משלו. גיליון פלילי – ללא הרשעה בעבירה נגד קטינים ובעבירות מין או עבירות אלימות. לגבי עבירות אחרות, כל עבירה נבדקת. בריאות – נפשית ופיזית. תפקוד משפחתי וזוגי – תקין תפקוד חברתי – תקין. פתיחות ויכולת להתמודדות עם משימות האימוץ.

סיבות לאימוץ

מצד אחד, הילדים הנמסרים לאימוץ הם בד"כ ילדים שהוריהם הביולוגים החליטו או שהוחלט עבורם שאינם יכולים לדאוג לגידולם כראוי. במרבית המדינות בעולם ניתנת הזכות לבית המשפט וסמכויות החוק להפקיע את הילדים מחזקת הוריהם ולמסורם לאימוץ למשפחה אחרת או למשפחה אומנת מסיבות שונות כגון מצב כלכלי, מצב בריאותי או נפשי וכן מצבים בהם ההורים מכורים לסמים או אלכוהול או מרצים עונשי מאסר. חלק קטן מהילדים המאומצים הם ילדים יתומים שהוריהם נפטרו טרם בגרו או ילדים אשר ננטשו בידי הוריהם לאחר לידתם (בד"כ ילדים שנולדו מחוץ לנישאוין) או ילדים אשר נולדו עם מום. כמובן שהיום יש פתרונות נוספים לאימוץ ילדים כגון אם פונדקאית, ותרומת זרע או ביצית בהנחה שהבעיה היא בעיית פוריות. מהצד השני, הורים המבקשים לאמץ ילד מתחלקים לכמה קבוצות: קבוצה אחת הינה קבוצה של זוגות מבוגרים שאינם מסוגלים להביא ילדים לעולם מסיבות בריאותיות. קבוצה אחרת הינה קבוצה של חד מיניים שמסיבות טכניות אינם יכולים להביא ילדים לעולם. קבוצה נוספת היא משפחות חד הוריות, אדם מבוגר יחיד שהחליט כי הוא רוצה לגדל ילד והוכח כמובן שהוא יכול לדאוג לו. והקבוצה האחרונה היא משפחות עושי מצוות שמאמצים ילדים שבד"כ ננטשו, ביהדות מצווה זו נחשבת לאחת המצוות החשובות ביותר.

זוגות או יחידים בתנאים מסוימים, שאינם מסוגלים להרות או המעוניינים לאמץ מסיבות אחרות, יכולים לאמץ תינוק או ילד בגיל מבוגר יותר בישראל.
השירות למען הילד במשרד הרווחה והשירותים החברתיים הוא האחראי לאימוץ תינוקות וילדים בישראל. אחד מתפקידי השירות למען הילד הוא לאבחן את יכולתם של המעוניינים לאמץ למלא את משימות ההורות המאמצת וללוות את ההורים מרגע פנייתם לשירות ובמהלך שנות האימוץ.

כאשר ניתן צו האימוץ, נשללים מההורים הביולוגים כל הזכויות והחובות שלהם כלפי הילד, ואותן זכויות וחובות מועברים אל ההורים המאמצים. אף על פי כן, במקרים בהם ימצא בית המשפט לנכון, ניתנת בידיו האפשרות לצמצם את צו האימוץ ולקבוע בו כי להורים הביולוגים תהיה אפשרות לבקר את ילדם הביולוגי ולהישאר עמו בקשר. מקרים כאלו מצויים במסגרת הליך אימוץ פתוח בו לא מתנתק הקשר עם ההורים הביולוגים, אולם לרוב אימוץ פתוח אינו מומלץ לטובת הילד. עניין זה כאמור מתנגש עם עיקרון עליו מושתת חוק האימוץ- עיקרון טובת הילד.

משרדנו נותן שירות לקהל המבקשים במשרד וכן עונה כל שאלות ללא התחייבות בטלפון 09-3732000

לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא