על בדיקת מסוגלות הורית למשמורת קטינים

אחת הנקודות הכואבות ביותר בתהליך גירושין, אם לא הכואבת ביותר, היא המאבק על משמורת ילדים ובפרט משמורת קטינים. מאבק זה יכול לגרום לטראומה קשה, הן בקרב בני הזוג והן בקרב הילדים עצמם. לא מעט ילדים להורים גרושים, מסתובבים עם טראומות אלו כל החיים שלהם ונאלצים להתמודד איתן בדרכים שונות.

אחד הגורמים לטראומה הזאת, היא המאבק בין ההורים, מי מסוגל ומי כשיר לגדל את הילד. כשיש הסכמה בין ההורים על המשמורת, אז אולי הילד צריך להתמודד עם המצב בו ההורים לא גרים ביחד ויש לו שני בתים (צריך לומר את האמת, יש ילדים שזה עושה להם טוב), אך אם ההורים ביחסים טובים זה מצב סביל. במצב בו יש מאבק בין ההורים על כשירותם לגדל את הילד, אז המצב מסתבך מאוד. עבורם ועבורו.

דוגמא טובה למצב שכזה, הוא בדיקת מסוגלות הורית למשמורת קטינים. בדיקה כזו נועדה לבחון את היכולת של ההורה לגדל את הילד. הבדיקה בודקת את אישיותו של ההורה, התנהלותו ויחסו כלפי הילד, הבנתו את צרכי הילד מבחינות שונות, הן פיזיות והן רגשיות, וכן את היכולת שלו לשים לב למצוקות של הילד ודרכי ההתמודדות שלו בעניין.  על פי תוצאות הבדיקה נקבע, אם ההורה יכול לקבל משמורת על הילד.

אפשר להבין מדוע בדיקה זו יכולה לגרום טראומה להורה, שכן יש כאן ממד של הטלת ספק ביכולת שלו לגדל ולדאוג לילד שלו. מאחר והבדיקה מגיעה הרבה פעמים אחרי שהצד השני משכנע את הרשויות שהוא לא יכול לגדל ולדאוג לילד, דבר שיכול גם להגיע לאוזניו של הילד והוא עלול להפנים זאת.

כיצד מתבצעת בדיקת מסוגלות הורית

בדיקת מסוגלות הורית מתבצעת באמצעות ראיונות שמתבצעים על ידי פסיכולוגים ויועצים סוציאליים המתמנים על ידי בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. מלבד ראיונות, נערכים גם תצפיות, בדיקות אישיותיות ופסיכולוגיות.

בסיומה של הבדיקה, מגישים המומחים את חוות דעת שלהם ועל פיהם, מתקבלות ההחלטות לגבי המשמורת על הילדים, הסדרי ראיה וכדומה. במידת הצורך, ניתן להזמין את המומחים למתן עדות והסבר אודות הבדיקה והתוצאות שלה.

מה רוצים המומחים לגלות בבדיקה

הבדיקה בוחנת בראש ובראשונה את הכשירות של ההורים לגדל את ילדיהם בצורה טובה. מצד אחד, יש בכך בעייתיות מסוימת,. שכן אי אפשר לדעת במאה אחוז עד כמה ההורה כשיר לגדל את ילדיו, מצד שני, מאחר ולצערנו הרב, היו לא מעט מקרים של הזנחה, התעללות ואלימות עד כדי רצח ילדים בידי הוריהם, אז שבדיקת מסוגלת היא הדרך הטובה ביותר לגלות, האם ההורה מסוגל וכשיר לגדל את ילדיו. 

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא