סעד הצהרתי

סעד הצהרתי הוא זכות או מצב שצד כלשהו מעוניין להצהיר עליו בבית המשפט. זהו שריון של זכות או מצב, ובשום פנים לא צו "עשה" או "אל תעשה", להבדיל מסעד מוניטרי או מניעתי, ולא ניתן לאכוף סעד הצהרתי.חשוב להגיד שבבית המשפט למשפחה בתביעות גירושין הסעד הזה מאוד שכיח  
סעד זה נובע מדיני היושר והחלטתו כולה נתונה לשיקול בית המשפט. על מנת לקבלו יש צורך בקיומם של כמה תנאים: ניקיון כפיים, תום לב והיעדר שיהוי. מדובר בסעד שבית המשפט יכול להעניק והוא מגדיר את הזכויות והחובות של הצדדים בתיק, ומחייב אותם לנהוג לפיו, כמו בכל החלטה שמקבל בית המשפט. הוא מצהיר על קיומה של זכות, אך אין חובה לבית המשפט לתת אותו, בניגוד למשל לתביעה לסעד אופרטיבי, שבית המשפט חייב לקבל הכרעה בגינה. 
בבסיס הסעד בעצם בקשה לאישור של בית המשפט על זכות קניינית, מצב עובדתי או זכויות חריגות. מקורו של סעד הצהרתי הוא בדיני היושר, ופסק דין הצהרתי עשוי להיות עצמו, עילה לדחיית בקשה אף שיכללו בה עובדות תומכות.
 

סעד הצהרתי במקרקעין

סעד הצהרתי במקרקעין הוא לדוגמה כאשר אדם פונה לבית המשפט ומבקש מהשופט להצהיר כי מגרש מסוים שייך לו ולא לאחר. אם בית המשפט ייעתר לבקשה, זה משום שמתן הסעד ההצהרתי עשוי למנוע למשל השתלטות נושים של הצד האחר על הנכס, במידה ויבקשו לעקל אותו. אולם אדם זה לא יוכל ללכת ללשכת המקרקעין, רק משום שקיבל את הסעד ולרשום בעלות על הרכוש, אלא שהסעד יקנה לו הגנה  מפני הנושים הללו. 
בדרך כלל ניתן סעד הצהרתי במקרקעין, כאשר יש מחלוקות לגבי רישום, או בעלות על נכסים, ולפני הדיון בהם ובתביעה של צד כלשהו, יוכל לבקש מי מהצדדים, בקשה לסעד הצהרתי, כדי לדחות תביעה כלשהי, או לקנות לו זכות או מצב שיידון בהמשך בבית המשפט.

מבחן מאזן הנוחות

מאזן הנוחות הוא מצב משפטי בו בדיון לדוגמה יש משקל זהה לטענות שני הצדדים ולא ניתן להכריע משקלו של מי גדול יותר, לפיכך נבחנים המשך ההליכים בהתאם למאזן הנוחות. 
מאזן זה בוחר את הדרך המשפטית העדיפה, שתקטין ככל האפשר את הנזק למי מהצדדים, מול שיקולים אחרים. כמו לדוגמה אם שכן הגיש תביעה לסגור חנות מוזיקה שפועלת מתחת לבית שלו בטענה שהיא גורמת לרעש רב, ובעל חנות המוזיקה יטען, כי הרעש אינו משמעותי אך אם יסגרו לו את החנות, יגרמו לו להפסד כלכלי ניכר. המאזן מתקיים לעיתים קרובות במקרים של מתן צו עיקול או צו מניעה, שבהם יבחן השופט, כאמור את מידת הזנק שתיגרם למי מהצדדים בהוצאת הצו. 
 

מי יכול להגיש בקשה לסעד הצהרתי? 

בקשה זו חייבת להיות מוגשת ע"י עורך דין בשקיפות מלאה, תוך פירוט הנסיבות בהן הסעד מבוקש ובלווי של תצהיר תומך גם הוא מפורט, וכן יש להוכיח כי אכן יש תועלת בקבלת סעד ההצהרתי במקרקעין לדוגמה, שיצור מאזן נוחות, גם אם המבקש  לא הוכיח את כל העובדות בתביעה שהגיש.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא