משמורת בהליכי גירושין

משמורת ילדים הינה אחת המחלוקות, ולעיתים המסובכות בהליכי גירושין, ולצערנו לעיתים רבות נוהגים בני זוג שיחסיהם עלו על שרטון, להפוך את הילדים לשק האיגרוף ביניהם, החל מדרישות למשמורת, ועד למריבות בנושא הסדרי הראייה של הילדים. הילדים לא אחת הופכים ל"נשק" של כל צד מול הצד השני וחבל.
מבחינת החוק כאשר בני זוג מתגרשים עפ"י חוק משמורת הגיל הרך, ילד עד גיל 6 חייב להישאר אצל אימו כי הוא זקוק במידה רבה לטיפול ולהשגחה גופניים שהאם יכולה לספק, ולכן יש להשאירו בחזקת האם. החוק האזרחי מעניק תוקף לקביעה זו, אלא אם קיימות סיבות מנוגדות שבעטיין לא יהיה מן הראוי להשאיר את הילדים במשמורת האם.
בהתאם להלכה הדתית, בנים עד גיל 6 טובתם מחייבת שיועברו למשמורת האב כדי שילמדם דרכי תורה, ובנות עד גיל 6 טובתן בעת הליך גירושין שהן תישארנה אצל האם שתלמדן דרכי נשים וצניעות. למרות שהחוק קובע החזקת קטין בידי האם במקרה של גירושין, ישנם מקרים יוצאי דופן בהם יכול להגיש הבעל תביעה למשמורת כשאר הנסיבות והמניעים כשרים וצודקים.

חזקת הגיל הרך

עיקרון טובת הילד משמש בחקיקה הישראלית לשתי תכליות. האחת כקנה מידה למילוי חובת ההורים כלפי ילדיהם בהתאם לסעיף 17 לחוק האפוטרופוסות והשנייה כמבחן בידי בית המשפט בבואו להכריע בענייני משמורת קטינים.
מטרת המשפט היא לעצב כללים שידריכו התנהגותם של אנשים, מתוך דאגה למקרים עתידיים. מכאן שיש לאזן בין טובת הילד האקטואלי לבין הילד הפוטנציאלי. בנוסף לקשיים ביישומו של עיקרון טובת הילד, והאבחנה בין האינטרסים שלו לאינטרס הוריו, מתווספות מכשלות בתחום דיני ראיות, בניגוד למצב המשפטי הקיים בשיטה האדוורסרית, בו כל אחד מההורים חייב להוכיח שהפתרון שלו הוא הראוי.

ומה יש לילד לומר?

במשפט המערבי מתפתחת מגמה של הכרה בילד כישות משפטית בעל זכויות ואוטונומיה של רצון פרטי. מגמה זו הגיעה לשיאה באמנה הבינלאומית לזכויות הילד, בה הכירו כל האומות החתומות עליה, בזכותו של הילד להביע את רצונו באופן ישיר או עקיף, על כן שם המחוקק הישראלי והבינלאומי את טובת הילד כעיקרון גג, אשר על פיו ינהג ביתה משפט בבואו להכריע בעניינו של ילד. כאשר רצונו המובע של ילד עקבי עם טובתו, לא נוצרת דילמה, אך כאשר לא ברור היכן יהיה לו טוב יותר, נשאלת השאלה מהו המשקל שיש לתת לרצונו.

הפקעת זכות הורה

ההורים הינם האפוטרופוסים הטבעיים של הילדים שלהם ולרוב המדינה, נמנעת מלהתערב בתא המשפחתי מתוך החשש כי התערבות מאסיבית של המדינה בתחום יחסי הורים ילדים, תרוקן מכל תוכן את רעיון הסמכות ההורית. ההימנעות מהתערבות מדגישה את העובדה שהילד חי בראש ובראשונה בחסות ובאחריות הוריו וכי מעמד המדינה או החברה משניים במעמדם למעמד ההורים, אלא אם כן מתברר שדרושה התערבות המדינה לשם הגנה על הילד.  התערבות המדינה מתבטאת במצבים שונים בהגבלת זכויות האפוטרופוסות של ההורים או במצב הקיצוני ביותר בהפקעת זכויות ההורות הטבעית לילד ועד להוצאתו ממשמורתם לאימוץ או לידי משפחה אומנת.

בכל מקרה ובכל מצב כדאי ורצויי להתייעץ עם עו"ד גירושין .

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא