מסוגלות הורית

תיקי גירושין נחשבים לתיקים רגישים מאוד בפרט כאשר מדובר בתיקים בהם יש התעסקות במשמרות על ילדים. שני ההורים אשר נמצאים במצב של סכסוך נוקטים פעמים רבות גישה לוחמנית אחד כנגד השני בלי להתייחס לעובדה שמי שעלול להיפגע מכך הם ילדיהם. המאבק על המשמורת מביא לא פעם לידי קרעים גדולים במערכת היחסים בין שני ההורים ומשפיע בכך על הילדים, לעיתים השפעה לטווח ארוך אשר באה לידי ביטוי גם בבגרותם.

אחת הדוגמאות לכך בא לידי ביטוי מבחן מסוגלות הורית. כאשר שני ההורים לא מצליחים להגיע להסכמה ביניהם על משמורת לילדים, הרי שעל בית המשפט להכריע באמצעות מבחן מסוגלות הורית אצל מי יהיו הילדים. מבחן זה נועד להוכיח האם קיימות סיבות שבגינן אחד ההורים לא יכול לקבל לידיו את הילד, בעוד ההורה השני כן.

מבחן מסוגלות הורית מתבצע באמצעות מספר קריטריונים, ביניהם האם אחד ההורים סובל מבעיה נפשית, התמכרות לסמים או אלכוהול, נכות, מחלה או מסיבות אחרות שנראות לרשויות הרווחה ככאלה שעלולות לפגוע בגידול הילד. חשוב להבהיר, מסוגלות הורית ובכלל כל נושא שקשור לילד במשפט הגירושין, מתייחס אך ורק לעקרון טובת הילד. בית המשפט לא יתייחס למה טוב להורים אלא רק מה עומד לטובת הילד.

הבעייתיות של מבחן מסוגלות הורית

פעמים רבות הורים, הן אבות והן אימהות, טוענים שמבחן מסוגלות הורית איננו מבחן מספיק טוב ונכון לבחון מי מתאים לגדל את הילד. בין היתר בגלל שמדובר במבחן שהוא לא חד משמעי, אין בו סרגל או מדד ודאי, והמבחן לא לוקח בחשבון את ההשפעה של הפרידה על ההורים. כמו כן המבחן כשלעצמו מוטה, שכן על פי החוק הכשרות המשפטית, עד גיל 6 מוטב שהילד יהיה אצל האם. בשנים האחרונות אומנם יש קריאת תיגר על טענה זו, אך עצם כך שזה מה שאומר החוק, הרי שמלכתחילה לאם יש יותר סיכוי מאשר לאב.

תפקידו של עורך דין במבחן מסוגלות הורית

תפקידו של עורך דין במשפט מסוגלות הורית הוא כפול. מצד אחד תפקידו להכין את הצד אותו הוא מייצג למבחן זה. עליו לעזור לו להתכונן למפגש עם רשויות הרווחה וכן להציג בפני הרשויות הוכחות ועדויות שהוא הורה ראוי ומתאים לגדל את ילדיו. מצד שני, תפקידו להוכיח שהצד השני איננו מסוגל להיות הורה. לשם כך עליו להביא עדויות וראיות שהוא לא מתפקד ומהווה סכנה לילד.

כאן טמונה בעיה, שכן עליו לנהוג ברגישות, על מנת שלא ליצור מצב בו הפגיעה בצד השני תהיה קשה מאוד, ואז גם מערכת היחסים של הצד אותו הוא מייצג עם הצד השני תיהרס לחלוטין וגם הילדים עלולים להיפגע. לכן תפקידו לנהוג בנחישות למען הצד שלו אך גם ברגישות. 

 

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא