מי היא אישה מורדת מבחינת היהדות ובעיקר מבחינה משפטית

המונח "אישה מורדת" הוא מונח בעייתי לאוזניים ליברליות נאורות במאה ה-21, אך הוא קיים בעולם המשפט היהודי ויש התייחסות אליו כאשר ניגשים אל הליך גירושין. במאמר זה נסביר מה זה אומר אישה מורדת, מה ההגדרות וההשלכות של מושג זה.

המושג אישה מורדת מתייחס לאישה אשר עזבה את בית בעלה ומשפחתה וכן לאישה אשר איננה מוכנה לקיים חיי אישות עם בעלה. חשוב לציין שיש גם מונח שנקרא "אישה מעין מורדת" כאן מדובר על אישה שאיננה מוכנה להעתיק את מקום מגוריה למקום רחוק וזר לפי בקשת בעלה ולפיכך איננה מוכנה לקיים עמו יחסי אישות. בשני המקרים המשותף הוא שהאישה איננה מוכנה לחיות עם בעלה ולמעשה אינה מוכנה לקיים עמו חיי אישות כפי שאמורה לעשות במסגרת חיי הנישואין.

ההכרזה על אישה מורדת נובעת מעצם העובדה ששני הצדדים התחייבו בכתובה שביניהם, לקבל על עצמם התחייבויות שונות אחד כלפי השנייה. הכתובה כידוע מהווה חוזה בין שני הצדדים ועל כן יש לקיים אותו. בין החובות שהאישה קיבלה על עצמה לפי הכתובה היהודית היא, לכבד את בעלה, לקיים איתו יחסי מין, לבצע את עבודות הבית ולטפל בילדיהם. הבעל אגב מחויב על פי הכתובה לפרנס ולכלכל אותה עד אשר יתגרשו באופן רשמי.

ההשלכות של הגדרות אישה מורדת

על פי ההלכה היהודית, אישה שמוגדרת מורדת, קרי כזו שאיננה ממלאה את מחויבויותיה כלפי בעלה, מערכת הנישואין לא מתקיימים באשמתה ועל כן תישלל ממנה הזכות לקבלת מזונות עד לגירושין באופן רשמי.

למעשה אישה אשר מוגדרת מורדת לא תוכל לקבל דמי מזונות מבן זוגה, היא תאבד את זכותה לקבל את דמי הכתובה, אותו סכום שהבן זוג אמור לשלם בעת הגירושים כפי שהבטיח לה ביום חתונתם, וכן היא תחויב לקבל את הגט מבעלה, זו בהנחה והיא איננה מעוניינת בכך.

מצבים ייחודים של אישה מורדת

למרות שלכאורה אנחנו יכולים לחשוב שהרעיון של אישה מורדת איננו מתאים למאה ה-21, הרי שיש מצבים מיוחדים שיכולים להצדיק זאת, ההלכה מקבלת זאת וכן בית הדין רבני מוכן לקבל זאת.

כך למשל, מצבים בהם האישה לא מוכנה לקיין יחסי אישות מטעמים של אלימות מצד בעלה, יחס משפיל מצידו או מצבים דומים. חשוב להבהיר שגם במקרים כאלה האישה תוגדר אישה מורדת, אך ההתייחסות אליה תהיה שונה, וייתכן שבית הדין הרבני יסכים להעניק לה את המזונות שלה. 

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא