מירוץ סמכויות בתי הדין – בית דין רבני או בית משפט?

מרוץ סמכויות אל בתי דין או אל בית המשפט לענייני משפחה, הניב חקיקה חדשה, כללים חדשים ובכל מקרה, כל עניין לגופו.
 
בארץ ישנן שתי ערכאות דרכן אפשר לקיים הליכי גירושין - בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. הסמכות למתן התוקף של גירושין או נישואין,  נתונה בלעדית בידי בית הדין הרבני (מאז התקופה העותומאנית ועד היום), אך הסמכות לדון בתביעות השונות בתיק גירושין כמו למשל: מזונות, משמורת על הילדים, חלוקת הרכוש וכו' יכולה להתקיים הן בבית הדין הרבני והן בבית המשפט לענייני משפחה, מצב אשר יצר "מרוץ סמכויות" שבדומה לכל מרוץ, מי שמגיע ראשון מנצח - ובמקרה הזה מי שמגיע ראשון לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה ומשום כך שם ידונו התביעות השונות.
 
יש הבדלים בין צורת העבודה והפסיקה בשתי המוסדות הללו, משום שבית הדין הרבני שם את כל כובד משקלו על הדין הדתי, והוא “נחשב” לפחות ידידותי לנשים ויותר מועיל לגברים. משום כך כאשר בני זוג מחליטים להתגרש, כבר מתחיל מרוץ סמכויות ובדרך כלל של האישה אל בית המשפט לענייני משפחה, ושל הגבר אל בית הדין הרבני, למרות שיש דווקא נושאים בהם הדין הדתי יותר מועיל לאישה, אבל לא כל הנשים מודעות לכך.
 

מהו מדור ספציפי ?

לדוגמה ישנו בבית הדין הרבני סעד שנקרא "מדור ספציפי" משום שעל-פי ההלכה היהודית אישה "עולה עמו ואינה יורדת", והכוונה היא שאישה אשר מתגרשת לא צריכה לרדת ברמתה חיים אליה הורגלה,  ולבית הדין הרבני יש את הסמכות להורות לבעל על תשלום מזונות, גם אם האישה עובדת, כאשר למשל בתביעת מזונות בבית המשפט לענייני משפחה, אם האישה משתכרת יפה, היא לא תהיה זכאית למזונות כלל, נקודת ההתייחסות היא שונה.
 
מרוץ סמכויות בין בתי דין לבין בית המשפט לענייני משפחה והניסיונות להטלת סמכויות, הניבו כבר פסיקה רחבה בנושא והתגבשו כללים ברורים שבאו לידי ביטוי בפסקי דין, שחידדו, הגדירו ופירטו לפרטי פרטים כל טענה לגופה, כולל ההתייחסות של בני הזוג לכוונה להתגרש, לרצונות, למניעים וכו'. 
 

כריכת התביעות

הסמכות למתן תוקף גירושין בין בני זוג, הינה בסמכותם הבלעדית של בתי דין רבניים, אולם כל התביעות הנלוות יידונו במקום בו הוגשו - קרי בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה, תלוי מי מבני הזוג הגיש אותן ראשון ולאן פנה, הכול כמובן במסגרת אותו "מרוץ הסמכויות" הקובע מי הסמכות הראשונה אליה פנה מי מבני הזוג.
 
"כריכת התביעות" לתיק,  פירושה הגשת תביעות בנושאים השונים של התיק כמו: מזונות, חלוקת רכוש, משמורת ילדים והסדרי ראייה ועוד, והן ידונו כאמור תחת הסמכות בה הוגשו וכל אחד בתביעה נפרדת. אולם בית המשפט העליון קבע למשל, כי את נושא מזונות הילדים, לא ניתן יהיה לכרוך בתביעת גירושין ולא תהיה לבתי דין רבניים כל סמכות לדון בהם.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא