מה בין הבטחת נישואים להצהרת אהבה?

בני זוג רבים נמצאים ביחסים מעולים, ומתקיימים ביניהם אף יחסי אישות. במקרה ויחסיהם מסתיימים, לא יוכל צד כלשהו לתבוע את הצד האחר בגין הפרת הבטחת נישואין, משום שהבטחת נישואין אינה קשורה ליחסים רגשיים בין בני זוג, אלא להצהרת כוונות עתידית, תוך ביצוע פעולות תומכות המחזקות ומביעות את הכוונה להתחתן. 
לאחרונה דחה בית המשפט תביעה בגין הפרת הבטחת נישואין אותה הגישה אישה. התובעת הציגה לבית המשפט מסרונים ותכתובות בינה לבין חברה לשעבר מהם עולה כי היו ביניהם יחסי אהבה וקרבה, והוא אף אמר לי שיום אחד הוא יתחתן איתה, אך הכיר אישה אחרת והיא נעזבה. 
התביעה נדחתה משום שדיבור על נישואין אינו מוגדר כהבטחה. הבטחה היא פעולה הרבה יותר מגמתית, ממוקדת וברורה שנתמכת בפעולות המקדמות ומובילות לנישואין  כמו קיומם של אירוסין, מסיבת אירוסין, בירור לגבי אולמות חתונה, מפגש בין ההורים ועוד. גם אם היו הצהרות אהבה כולל דיבורים על חתונה עתידית, הם עדיין אינם נחשבים כהבטחה, ויכולים להתפרש כקיומם של שיחות סרק, בלתי מגמתיות.
 

רקע היסטורי

אין ספק כי המאבק לזכויות שוויוניות ומעמד האישה, תרמו לא מעט לתביעות בגין הפרת הבטחות הנישואין גם מצידם של גברים שטענו כי גם הם צד פגוע במקרה של הפרה. 
עד שנת 1970 בארה"ב למשל יכלה רק אישה לתבוע בגין הפרת הבטחת נישואין וגם לזכות בפיצויים, משום שהגבר נתפס כמי שאינו זקוק לאישה, והפרה שכזו פגעה רק באישה שהיא לכאורה, חלשה, נזקקת לגבר והפכה ל"קנה רצוץ" בשם ההפרה. כמובן שלא כך הוא הדבר, ומאז קידום מעמד האישה, יכולים היום גם גברים בארה"ב וכמובן גם בארץ לתבוע נשים בגין הפרת הבטחות נישואין, ולא קיימת יותר התפיסה כי גבר אינו זקוק לאישה, אלא כי שניהם זקוקים זה לזו באותה מידה.
 

כיצד יסייע עו"ד בנושא?

תחום זה קשור לדיני המשפחה ומעוגן בדיני החוזים הנשענים על החוק האנגלי.  הפרת הבטחת נישואין אינה מוגדרת כתביעת נזיקין אלא כתביעה לפיצוי בגין עוגמת הנפש שנגרמה לצד כלפיו הופרה ההבטחה. 
הנושא מתפרש בפסיקה הישראלית כחריג הנישואין בעוולה, משום שהיא איננה חשובה כמו הנישואין עצמם. הפיצוי בגין הפרת הבטחת נישואין הוא כנזק המשוער אשר נגרם לתובעים. במקרה של הפרה כזאת יש לפנות לעורך דין מומחה בתחום שיוכל לייעץ לכם אם אומנם הייתה פה הבטחת נישואין, האם היא הופרה, ומהי האסטרטגיה המשפטית בה כדאי לנקוט כדי לתבוע ולזכות לפיצוי.
 

"תרמית במלוא מובן המילה"

הרבה פעמים נתקל בית המשפט בתביעות בגין הפרת הבטחת נישואין שמוגדרות על ידו, לא רק כהפרה בוטה ודוחה, אלא גם כתרמית. כך כתב שופט בית המשפט העליון צבי ברנזון בעניין הפרת הבטחת נישואין מצד גבר נשוי לחברתו לחיים, בתיק שהתנהל מולו: "השופט המלומד למד מדברי עדותו, כי מלכתחילה לא חשב לתת גט כריתות לאשתו ולשאת את המערערת לאישה, והבטחותיו למערערת בעניין זה, לא ניתנו אלא כדי להוליכה שולל ולקנות את ליבה וגופה. המערערת מצידה העידה כי המשיב שכנעה ברצינות הבטחותיו ועל כן נתפתתה לחיות עימו חיי אישות. הבטחות כזב אלה ניתנו בכוונה כדי שהמערערת תפעל על פיהן ותסכים להתמסר לו, הן תרמית במלוא מובן המילה. תרמית שפלה ומכוערת, באותו זמן הייתה המערערת  נערה צעירה ובלתי מנוסה ובסמכה על הבטחותיו, התמסרה לו וסבלה נזק רציני". 

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא