מהי סרבנות גט


על היקף התופעה בישראל והסנקציות שמוטלות על סרבני גט

אחד הנושאים הכואבים ביותר בתחום הגירושין, הוא הנושא של סרבנות גט. בישראל יש כיום מאות גברים ונשים שהם מסורבי גט. הערכות הן שיש הרבה יותר נשים שהן מסורבות גט לעומת גברים שהם מסורבי גט, למרות שבתי הדין הרבניים טוענים שזה הפוך.

סרבנות גט זה מצב בו אחד משני הצדדים מסרב להעניק לצד השני גט, כלומר הוא מסרב לסיים את הנישואים ביניהם למרות שבפועל הם כבר לא קיימים. במצב כזה הצד מסורב הגט, לא יכול להינשא ולהתחיל דף חדש בחייו. בדרך כלל סרבנות גט נובעת מרצון לסחוט את הצד השני, כלומר להשיג תנאים טובים בהסכם הגירושין, הן ברכוש וכסף והן בכל הקשור לילדים, וכן לא פעם מדובר על אקט של נקמה בצד השני. ישנם גם מקרים "אידיאולוגיים" בהם הצד שמסרב לתת גט, פשוט לא מאמין בגירושים.

עבור מסורבי הגט, מדובר במצב שהוא לא פחות מגיהינום. הרבה פעמים סרבנות גט נמשכת שנים רבות, שנים בהם מסורבי הגט נפגעים במספר צורות, ראשית, הם לא יכולים להתחיל או לקיים יחסי אישות עם בני זוג אחרים (על פי ההלכה אישה שלא קיבלה גט ומקיימת יחסים עם גבר אחר בעת שהיתה נשואה, לא תוכל להינשא לו עם סיום הנישואים שלהם), שנית, הם לא יכולים ליהנות מזכויות של אנשים גרושים או כאלה שנישאו שנית, שלוש, הם נפגעים מבחינה כלכלית כי הם לא מקבלים מזונות (נכון לגבי נשים שהן מסורבות גט), ארבע, ילדיהם לא מקבלים מזונות, חמש, כל זה ועוד יוצר מצב נפשי קשה הרבה פעמים.

יש לציין שהמדינה מנסה להיאבק כמה שיותר בתופעה הזאת, גם בשביל למנוע עוגמת נפש בקרב מסורבי גט וגם על מנת להקל על המדינה מבחינה כלכלית (כל מסורב גט נפגע מבחינה כלכלית והמדינה צריכה לעזור לו) לכן היא מטילה עליו סנקציות. סנקציות אלו יפעלו במידה ובית הדין הרבני ימליץ על כך במידה והבעל לא ייתן גט כנדרש לאישתו.

הסנקציות אותן מפעילה המדינה היא:

  • קביעת סף גבוה למזונות גבוהים תקף רק כלפי גברים ולא כלפי נשים סרבניות גט.
  • ביטול זכאות למזונות – כלומר ביטול מצב בו ניתן להכריז על ביטול הזכאות.
  • עיכוב יציאה מהארץ כולל איסור קבלה והחזקת דרכון.
  • איסור קבלה והחזקת רישיון נהיגה.
  • שלילות קצבאות מביטוח לאומי.
  • מאסר לתקופה ארוכה כולל בידוד ופגיעה בזכויותיו כעציר.
  • פגיעה חברתית – דברים שקשורים בעיקר לעניינים דתיים, למשל איסור עלייה לתורה, איסור קבלה למניין, איסור מילת בניו ועוד.

חשוב להבהיר יש לא פעם ביקורת על עצם הטלת סנקציות ומצד שני על ההיסוס שחל בהטלתן, אך בסופו של דבר אין הרבה כלים שהמדינה יכולה לספק בשביל למנוע מגברים ונשים לסרב לתת גט.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא