מהו הסכם הורות?

מוסד הנישואין כפי שהוא נתפס באופן המסורתי של נישואין בין גבר לאישה, קיבל בשנים האחרונות אי אילו שינויים מבניים שנובעים מהלכי רוח חברתיים ואישיים המנסים לתת מענה ולהקיף כל מיני סוגי מערכות יחסים למשל יחסים בין בני זוג  מאותו מין, זוגות המבקשים להביא ילד משותף לעולם ואינם נשואים זה לזה ועוד.

כאשר מדובר ביחסים על הולדת ילד משותף, מומלץ ליצור הסכם הורות אשר מסדיר את כל החובות והזכויות של כל אחד מהצדדים כלפי הילד, ואת היחסים ביניהם ולעשות זאת עוד בשלב טרם הלידה, שלב ההיריון. וכן יש כמה סעיפים חשובים שצריכים להיות בהסכם כזה, ועדיף שיהיו בכמה שיותר פירוט כדי שלא יהיו מצבים בהם לא יהיה ברור מהי הפרשנות של סעיף זה או אחר.
 

איך מביאים לעולם את הילד ?


מכיוון שפעמים רבות הולדת הילד היא לא פרי של יחסים, אהבה וזוגיות אלא של הסכם הורות משותף בין שני אנשים שרוצים להביא ילד לעולם, יש צורך לכלול בהסכם ההורות את ההסכמה של שניהם לגבי דרך הבאת הילד לעולם. האם היא תהיה בהזרעה, הפריה ? כתוצאה מיחסים ? האם צריך ללכת לרופא שיחליט מה הדרך הכי נכונה, איזה רופא ועוד. כמה שיהיו יותר פרטים, הנחיות, שמות וכוונות ברורות כך הסעיף הזה יעבור בשלום.

מה יקרה בהיריון ?


גם סוגיית ההיריון צריכה להיות כתובה ומפורטת בהסכם ההורות שבין שני הצדדים. מתי להיכנס להריון ? איפה ? איך באיזו דרך כאמור. אילו בדיקות רפואיות מוסכם על שני הצדדים כי יש לבצע. האם הצד השני מגיע לבדיקות, לא מגיע ? מגיע לחלקן ? לא מגיע בכלל ?
אם מדובר בבדיקות שיש להן עלות כספית יש צורך לציין מי ישלם תמורת הבדיקות, האם רק צד אחד ? בחלקים שווים וכו'.
מה יקרה למשל במקרה של הריון מרובה עוברים ? מה העדיפות ? מה תהיה ההחלטה המשותפת, ואיך כל צד רואה הריון כזה.
במקרה של שמירת הריון - האם תהיה תמיכה של האב בצורה כלשהי ? עזרה בבית, קניות או אף עזרה כלכלית (אם שמירת ההיריון מונעת הכנסה כלכלית במקרה למשל של עובדת זמנית או עצמאית שעבודתה פרנסתה).
 

הסדרי ראייה, משמורת משותפת מהי?


בהסכם הורות חייבים לקבוע איך תגדלו את הילד המשותף שלכם. האם תהיה משמורת משותפת מאיזה גיל ? מהי טובתו במקרה זה ועוד. בנוסף בהסכם הורות ירשמו סעיפים המבהירים את חלקו של כל אחד בנטל הכלכלי, הסדרי הביקור של האב (במקרה שעדיין אין משמורת משותפת כי הילד תינוק ולא רצוי עד גיל שנתיים לטלטל אותו מבית לבית), הסדרי הביקור של קרובי האב וכו'.
 

סכסוכים והסכם הורות


על אף קיומו של הסכם הורות, הרבה פעמים מתקיימים סכסוכים בין בני הזוג החתומים עליו בסוגיות שלא התבררו בהסכם, ולכן רצוי לכלול בו כמה שיותר התייחסויות למצבים קיצוניים, אם יקרו ואף לציין בהסכם, מהי הדרך המועדפת ליישוב הסכסוכים בין הורים בהסכם הורות האם זה יקרה בהליך משפטי,  מגשר, בורר וכו', ולעיתים אף לציין שמות.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא