חלוקת פנסיה בהליך גירושין

בחודש יולי 2014 אישרה ועדת העבודה והרווחה של הכנסת חוק חדש באשר לחלוקת כספי פנסיה בין בני זוג גרושים ובכך תיקנה עיוות של עשרות שנים.

עד הצעת החוק (שהוגשה ע"י סיעת מרץ) במקרה של גירושין הכירה המערכת המשפטית בכספי הפנסיה שנצברו כשייכים לבעליה, ולא כנכס משותף שחל עליו הסכם ממון המורה לחלקו שווה בשווה בין בני הזוג. וכך יצא שאחרי הגירושין זכה רק עמית קרן הפנסיה בכספים ולא שארי בשרו.

החוק החדש נכנס לתוקף במהלך שנת 2015 והוא מגלם מספר הצעות חוק ומתבסס על מסקנות של ועדה ציבורית. הצעת החוק מחייבת את קרנות הפנסיה לחלק את קצבת הפנסיה שווה בשווה ועל פי הכלל שנקבע בהסכם הגירושין

מה קובע החוק החדש?

החוק החדש קובע כי משום שלגרושה יהיו זכויות בכספי הפנסייה של הבעל (ולהיפך) הרי שהזכאי יצטרך לתת את הסכמתו על כל שינוי הנוגע לקרן הפנסיה כמו למשל שינויים הקשורים למשיכת כספים, דחיית גיל הפרישה ועוד כדי להגן עליה.

כמו כן, חלקה של בת הזוג לדוגמה בפנסיה, יהיה מוגן מעיקולים וכספי הזכאות יועברו לחשבון נפרד על שמה. את הכספים היא תוכל לקבל כאשר גרושה יפרוש מן העבודה, לרוב בגיל 67. בנוסף קובע החוק כי לגבי גרושות שבעליהן לשעבר עדיין חיים, או שיצאו לגמלאות שנה לפני כניסת החוק החדש וכי ניתן במהלך השנתיים האחרונות פסק דין בעניינן ביחס לפנסיה שלו, תהינה זכאיות להיות מוגדרות "כשאיר" לצורך קבלת חלק הפנסיה שלהן לאחר מותו.

מי בעצם "מרוויח" מהחוק? 

מהחוק החדש מרוויחות בעיקר נשים רבות שלא יצאו לעבוד, לא צברו חסכונות פנסיוניים ונשענו למחייתן על בן הזוג המפרנס. מצד אחד הן עשו לביתן, טיפלו בבית ובילדים כאשר לדוגמה הגבר יצא לעבוד. מכאן יוצא שעצם זה שהן לקחו על עצמן את עול הבית אפשר בעצם לבן הזוג להתפרנס ואף לעשות קריירה, ובמצב שהיחסים מתפרקים, יוצא שהאישה, זו שנשארה בבית כדי שהוא יוכל לפרנס מוצאת את עצמה (לפני החוק החדש) בלי זכויות פנסיוניות לעתיד.

כמו כן על פי החוק, גרושה שבן זוגה לשעבר ילך לעולמו, תהיה זכאית לכספי פנסיה ותוכר כשאירה אך בתנאים מסוימים. אם הם היו נשואים 10 שנים ואם גילו בגיל גמלאי - אם הם היו נשואים 3 שנים. קרן הפנסיה התקציבית או הותיקה תהיה חייבת להעביר לגרושה חלק מקצבת הפנסיה, ובמידה ולאחר פטירתו הייתה לו בת זוג שנייה לאחר הגירושין, יחולקו הכספים בינה לבין גרושתו.

החוק מתייחס גם למצב בו הגרוש התחתן שוב ואף נולדו לו עוד ילדים. במצב שחלילה יסתלק מן העולם יוגדרו שתי נשותיו - גרושתו ואשתו הנוכחית וכן ילדיו הקטינים כ"שאירים" ויבוצע מנגנון הפחתה לצורך איזון קרן הפנסיה. יופחתו 2.8% מקצבתה החודשית של אישה המצטרפת להסדר הפנסיה או 1.2% לגבר שיצטרף.

לסיכום

אין ספק כי חוק חדש זה המקנה זכויות בכספי הפנסיה, יוצר מנגנון התייחסות חדש לכספי הפנסיה ועושה צדק היסטורי עם נשים עקרות בית שלא יצאו לעבוד ואשר לאחר גירושיהן, מצאו את עצמן בחרפת רעב.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא