חטיפת ילדים בהליכי גירושין

הרבה פעמים מזעזע הליך הגירושין את עולמם של שני הצדדים עד כדי כך, שבייאושם הם פונים למקרים קיצוניים ובכללם - חטיפת ילדים.

בדרך כלל מתבצעות החטיפות מצד ההורה שלא זכה במשמורת עליהם, וכאקט של התנגדות וכעס הוא עושה מעשה שהוא לחלוטין פלילי כפי שקובע חוק העונשין תשל"ז - 1977 כי אדם המוציא קטין שגילו פחות מגיל 16 מישראל ללא הסכמת האפוטרופוס שלו (במקרה זה ההורה השני) עלול להישלח לכלא למאסר עד 20 שנה. 

כיום אי אפשר לחטוף ילדים ולצאת בלא עונש ולא רק עונש אלא חובה להחזרים לארץ ממנה נחטפו וזאת בחסות אמנת האג. 

על אמנת האג

אמנת האג נחתמה בשנת 1980 בעיר האג או בשמה המלא"האמנה בדבר ההיבטים האזרחיים של חטיפה בינלאומית של ילדים" והיא מהווה בסיס להחלטות בינלאומיות וחקיקה בכל הקשור לחטיפת ילדים.

בשנת 1991 הצטרפה מדינת ישראל לאמנת האג  כאשר חוקקה את חוק אמנת האג להחזרת ילדים חטופים והוגף האחראי על יישום החוק הוא המחלקה לעניינים בינלאומיים של פרקליטות המדינה. העיקרון המוביל את האמנה קובע כי כל דיון באשר למשמורת חוקית של ילד צריך להתבצע במקום מגוריו הקבוע ובנוסף אוסרת האמנה להעביר ילדים בין מדינות ללא אישור אפוטרופוס ממונה או הסכמת שני ההורים.

השפעת האיחוד האירופי

עם התקיימות האיחוד האירופי, נעשה כל עניין העברת הילדים ממקום למקום נגיש וקל והסיכוי לחטיפת ילדים גדל. כל מדינה החתומה על אמנת האג מתחייבת לכבד בקשה של מדינה מסוימת להחזרת ילד חטוף ובמקרים בהם יש סכנה לשלומו של הילד, מתבצע דיון משפטי קודם להחזרתו. מדינה יכולה לסרב להחזיר ילד חטוף רק במידה ויש חשש לסכנה כלשהי שתנבע מן ההחזרה להגנה או לשלומו של הילד. 

דף חדש עם הילדים?

הרבה פעמים הליך הגירושין עצמו שהפך לכואב ובלתי נסבל גורם לאחד מן הצדדים לקבל החלטה שהוא רוצה לעבור למקום מגורים רחוק מבן הזוג השני או אפילו לארץ אחרת ולפתוח דף חדש. הרבה פעמים זה גם אומר שהוא רוצה לקחת איתו את הילדים, אם מדובר בהורה משמורן.

הורה אשר רוצה להגר לארץ אחרת ולקחת איתו את הילדים יהיה מחויב בהסכמת הצד השני כדי לעשות זאת. כל עוד לא קיבל אישור כזה ולקח את הילדים מדובר בחטיפת ילדים שהיא עבירה פלילית לכל דבר ועניין. אם ירצה לקיים דיון על כך בבית המשפט הרי שהעיקרון המנחה בדיון יהיה טובת הילדים וכן הוא יצטרך להוכיח כי  ההגירה לא תפגע בהם.

חוק האפוטרופסות וחוק העונשין 

במקרה של חטיפת ילדים לחו"ל ישנם שני חוקים שהם רלוונטיים לנושא:
1. חוק הכשרות האפוטרופוסית המציין כי שני ההורים הם האפוטרופוסים החוקיים של הילד.
2. חוק העונשין שתחת סעיף "פגיעה בחירות" מתייחס לנושא של הגירת ילדים לחו"ל נגד רצונם וזוהי לשונו: "המוציא במעשה או בפיתוי קטין שלא מלאו לו שש עשרה שנים או אדם שאינו שפוי בדעתו ממשמורתו של אפוטרופסות, בלי הסכמתו דינו מאסר עשרים שנים".

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא