חוק השמות

לכל אחד יש שם

לכל אחד יש שם שנתנו לו הוריו, שרה חווה אלברשטיין, ובישראל יש את חוק השמות. חוק שנקבע בשנת 1956. חוק זה איננו מקורי וקיים במקומות רבים בעולם. הוא מסדיר את הנושא של שמות פרטיים ושמות משפחה.

הרעיון שעומד מאחורי חוק השמות הוא מאוד פשוט, ראשית, המדינה מעוניינת שלכל אחד יהיה שם פרטי ושם משפחה (גם אנשים שמכנים את עצמם בשם יחיד, עדיין יש להם שם פרטי ומשפחה), כך יהיה ניתן לזהות ולאתר אותם. שנית, במדינות רבות החוק מגביל את ההורים מלקרוא לילדים שלהם בשמות שונים. זאת במטרה לא לגרום עוגמת נפש. בישראל אגב, עד לפני כמה שנים יכול היה שר הפנים (דרך משרד הפנים) לא להסכים לקריאה בשם מסוים במידה וזה מפריע לתקנות הציבור. פסיקת בית המשפט שינתה זאת. מה שכן, במקרה ויש אדם ללא שם, שר הפנים יכול לקבוע לו שם מסוים.

המשמעויות של חוק השמות 

מעבר לעניין הפרוצדוראלי, אזי שלחוק השמות יש משמעויות גם מהיבטים משפטיים וחוקתיים.
למשל, אם שני ההורים אינם מגיעים להחלטה באיזה שם לקרוא לילד, אזי ששניהם יכולים לקרוא לו בשם מסוים, והוא ירשם תחת שני שמות אלה. במידה והם לא נשואים והאם איננה ידועה בציבור של אביו, אזי שהסמכות לקבוע את שמו, נמצאת בידי האם בלבד.  לגבי שם משפחה, אזי שהילד יקבל את שם משפחת האב במידה והם נשואים או ידועים בציבור, במידה ולא זה ולא זה, הוא יקבל את שם האם.  במידה ושם האב לא ידוע, אז יכולה האם לקבוע את שמו במידה והילד לא הגיע לגיל 16. במידה והוא כן הגיע, אז הוא יקבע בעצמו.

ברגע שמאמצים ילד, הוא מקבל את שם המשפחה של הוריו המאמצים, אך שמו הפרטי נשאר. הוא יוכל לשנות את שם המשפחה שלו אם וכאשר יחליט לפתוח את תיק האימוץ שלו. בכל מקרה, כל אדם יכול לשנות את שמו הפרטי ושם משפחתו, אך לא יוכל לעשות זאת פעם נוספת עד מעבר ל-7 שנים מהשינוי הראשון.

כפי שאפשר להבין, למרות שלכאורה חוק השמות נראה כמו עניין פרוצדורלי חסר חשיבות, אזי שיש לו משמעות רבה על חיינו, הן במובנים רגשיים של זהות, והן במובנים ביורוקרטיים רחבים. זו אחת הסיבות שחוק זה עדיין לא נמחק מספר החוקים של ישראל, למרות שעם השנים חלו התפתחויות שונות בתחום. למשל, גברים רבים בוחרים להוסיף אחרי הנישואים, גם את שם המשפחה של האישה מטעמי שוויון, ילדים רבים מעדיפים לשנות את שמם בשביל לבדל את עצמם מההורים, ולא מעט אנשים בוחרים להחליף את השמות שלהם במהלך חייהם מתוך רצון ליצור זהות עצמית, מבודלת מזו שביקשו ליצור לעצמם ההורים, בין היתר, באמצעות השם שהם העניקו להם.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא