חוק המתנה

חוק המתנה קובע כי ניתן להעביר זכות במקרקעין כמתנה ולא יחול על הנכס תשלום מס שבח, ומקבל הנכס במתנה ישלם רק שליש ממס הרכישה שהיה אמור לשלם לו רכש את הדירה, זאת בהתאם למדרגות הרכישה.


מעבר לחוק המאפשר להורים למשל להעביר לילדיהם נכסים במתנה העברת נכסים באופן זה תחת הגדרה של מתנה וכדי לא להימנע מתשלום מס שבח, קבע החוק תקפות צינון אשר בהן לא ניתן יהיה למכור את הדירה ולקבל פטור ממס שבח.


תקופת הצינון בה לא ניתן למכור דירה עומדת על בין שנה ל-4 שנים ובתנאים הללו: אם המוכר לא גר בדירה באופן קבוע צריך להמתין ארבע שנים ושכנותן הנכס במתנה הוא הורה, יש להמתין שלוש שנים. אם הדירה שימשה למגוריו של המוכר במשך שלוש שנים וכשההורה הוא נותן המתנה אם איננו נשוי, יש להמתין שנתיים ואם הוא נשוי או הורה יחיד יש להמתין שנה אחת.
 

השינויים בחוק המיסוי בשנת 2013


בשנת 2013 כללה התוכנית הכלכלית של משרד האוצר, שורה של גזירות כלכליות הנוגעות גם לנושא העברת נכסים במסגרת חוק המתנה.  בהתאם לנוסח החדש השתנו תקופות הצינון והן נקבעו ל-4 שנים מיום קבלת הנכס במתנה ואחד התנאים הוא כי נותן המתנה התגורר בה במשך 3 שנים לפחות ואין יותר משמעות בקשר שבין נותן המתנה למקבלה. (הורה-בן וכו').


שינויים נוספים המתייחסים לנושא המתנה הם כי אם המוכר שרוצה להעביר את הנכס במתנה, קיבל אותו כאשר היה בן פחות מ-18 שנה, יתחילו לספור את השנים מהיותו בן 18, ואין משמעות אם הנכס הועבר במתנה כולו או אף מחציתו, היא תיחשב כדירת מתנה.


בנוסף לענייני מס שבח מוגדרים היחסים ומידת הקרבה כך: גיס אינו נחשב קרוב, כמו גם אחיין, לעניין מס רכישה מי שהיה בן זוג במשך שישה חודשים לפני המכירה, מוגדר כבן זוג. העברת נכס במתנה לסב או לגיס פטורים ממס שבח, אך לא ממס רכישה.


עד שנת 2014 נהנו בעלי שתי דירות ומעלה במקרה של עליית ערך הדירה מפטור במס שבח, ובתנאי שעברו לפחות 4 שנים מיום שמכרו דירה כלשהי שהייתה בבעלותם. החוק שנחקק בינואר 2014 קבע כי המוכרים ישלמו מס שבח בשיעור של 25% גם אם חלפו יותר מ-4 שנים. 

 

חוק המתנה כלשונו

  • מתנה היא הקנייה של נכס ללא תמורה.
  • המתנה יכולה להיות גם מטלטלין, זכויות או מקרקעין.
  • מתנה מותנית בויתור של הנותן על הזכות והעברתו למקבל או בויתור על חיוב תמורת המתנה.
  • בדרך כלל נערך הסכם או חוזה בין מעביר המתנה לבין זה המקבל אותה.
  • על מקבל המתנה להסכים לקבלה, ויש גם אפשרות לדחות את קבלתה בנסיבות מסוימות, אם כך מעדיף המקבל.
  • מתנה יכולה להיות מותנית בחוב המקבל לעשייה של דבר כדי לקבל אותה, ונותן המתנה יכול לדרוש את חבות המקבל כלפיו באופן מפורט וברור ואף כלול בהסכם שביניהם.
  • התחייבות למתן מתנה בעתיד, דורשת הסכם או חוזה בכתב.
  • נותן מתנה רשאי לחזור בו מהתחייבותו למתן מתנה, אם חרטתו מוצדקת בגין התנהגות לא ראויה, או בהרעה במצבו הכלכלי של הנותן.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא