זכויות הגבר בגירושין

אחד הויכוחים להם אנחנו עדים בשנים האחרונות יותר ויותר ובפרט בשנה האחרונה היא, זכויות הגבר בגירושין. לכאורה, היינו אמורים לצפות שעניין זה תמיד יהיה במוקד הויכוח, בדיוק כמו זכויות הנשים בעת גירושין, אך כפי שנראה מיד, מדובר בנקודה יחסית שההתייחסות אליה היא יחסית חדשה מסיבות שונות.

במשך שנים היה נהוג לחשוב, שמי שנפגע יותר בגירושין זו האישה. מאחר ואצלה נמצאים הילדים בדרך כלל, היא משתכרת פחות מהגבר מלכתחילה ולכן מבחינת הוצאות כלכליות הרי שמדובר בעול כבד עליה, בדרך כלל מבחינת החברה, נשים גרושות הרבה יותר קשה להן להתקדם מאשר לגברים גרושים. מדובר בעניין מאוד רגיש ומסובך.

אך בשנים האחרונות אנחנו עדים להתייחסות שונה בעניין. יותר ויותר גברים וגם אנשים שעוסקים בצד המשפטי של תהליך גירושין, טוענים שנקודת ההתייחסות צריכה לקחת גם את הגבר בחשבון. בדרך כלל, הילדים נשארים אצל האם ולכן הוא לא זוכה בזכות לגדל אותם ולראות אותם באופן סדיר, חלק גדול מהכסף שהוא מרוויח הולך לגרושתו, לא פעם אין התייחסות לעובדה שהגבר מרוויח פחות מהאישה, לאישה יש זכויות על תנאים סוציאליים שהגבר מקבל ממקום העבודה למרות שהם כבר לא ביחד, ובכלל נקודת ההתייחסות היא שהגבר פחות מושפע מתהליך הגירושין, דבר שמרבית הגברים יטענו שזה לא כך.

מה הן זכויות הגבר בתהליך גירושין 

כאמור, גם לגבר יש זכויות בתהליך גירושין ולא רק לאישה, למרות שלרוב המערכת מעדיפה להתייחס לאישה ולילדים, מתוך הנחה שהם הצד שנפגע והם הצד החלש יותר בסיפור (בוודאי מבחינה כלכלית).

אנחנו נחלק את עניין הזכויות של הגבר למספר נקודות:

  • משמרת ילדים – הגבר זכאי לפגוש את ילדיו על פי הסכם הגירושין שנקבע עם גרושתו. לרוב מדובר על שתי פגישות בשבוע פלוס כל סוף שבוע שני. לגבי נסיעות לחו"ל או טיולים, עליו לקבוע מראש עם האישה האם זה אפשרי מבחינתה. אחד הוויכוחים הבולטים בתחום זה הוא, האם להמשיך את חזקת הגיל הרך, חזקה שאומרת שהילד צריך להישאר אצל אימו עד גיל שש. משפטנים וחברי כנסת רבים טוענים שיש לבטל חזקה זו מאחר והיא לא מתאימה עוד לימנו ויש לאפשר גם לאבות לגדל את הילדים עד גיל זה.
  • חלוקת רכוש – החוק קובע במפורש, שהרכוש יתחלק שווה בשווה, פרט לדברים שבני הזוג קיבלו בירושה או הביאו מלפני הנישואים. לרוב חלוקת הרכוש (כולל זכויות על נכסים, זכויות על עסק משותף וכן חלוקת חובות) נקבעת בהסכם הגירושין על ידי בני הזוג בעצת עורכי דינם.
  • מזונות – זה הנושא המשמעותי ביותר על גברים גרושים. החוק קובע שעל הגבר לשלם מזונות לילדיו, בהתאם לכמות הילדים שיש לבני הזוג כשהסכום המינימאלי הוא 1250 שקל. בנוסף עליו להשתתף בהוצאות הדיור ובהוצאות אחרות כמו חוגים ולימודים. הטענה של גברים רבים היא, שכיום יש נשים שמרוויחות סכומים גבוהים, לעיתים אף  יותר מהגבר ועל כן אין סיבה שהגבר יהיה אחראי על תשלומים אלו, במיוחד לאור העובדה שהילדים לא גרים איתם. כמו נושאים אחרים, גם נושא זה לא הוכרע עדיין.

צור קשר עם שרון סגל, עורך דין גירושין מקצועי.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא