הקטנת מזונות

נראה כי התייחסות בתי המשפט בנושא גורפת את המסקנה הבאה: דמי המזונות אינם ניתנים לשינוי, טובת הילד עומדת לנגד בתי המשפט, ואב שלא יכול לעמוד בתשלומים עפ"י ההסכם, עלול למצוא את עצמו מבלה מאחורי סורג ובריח. עד כדי כך קשיח הנושא. 
דמי המזונות הקבועים היום בחוק הם 1350 ₪, וסכום זה אינו כולל הוצאות  מדור (מגורים) משכנתא והוצאות שוטפות בגין המדור. בדרך כלל ישלם הבעל 30% משכר הדירה, 40% בגין שני ילדים ו-50% עבור שלושה ילדים ומעלה. החוקים קובעים כי על ההורים מוטלת אחריות מזונות ילדיהם. אולם כאשר בני זוג מפרקים את התא המשפחתי ונמצאים בהליכי גירושין, תובעת האישה את הבעל בשם ילדיה בגין מזונותיהם שכוללים מדור, חינוך, הוצאות רפואה ועוד. 
התשלום לילדים נקבע עפ"י רמת החיים שניהלה המשפחה לפני פירוק התא המשפחתי, ומבלי לפגוע בהם בשום תחום בחיים. בנוסף נלקחים בחשבון תוכניות עתידיות או הוצאות מיוחדות שיהיו בגין רפואה, חינוך ועוד. 


מקרים בולטים:

מפסקי דין שניתנו בשנים האחרונות, מצטיירת מגמה של הקטנת מזונות במקרים שונים בהם, חל שינוי גדול ובלתי צפוי המונע את התשלום.

לדוגמה כאשר אב עליו מוטל תשלום המזונות חלה, או נקלע לקשיי פרנסה, פשיטת רגל וכו' במקרה כזה הוא יידרש להגיש בקשה להקטנת התשלום תוך הצגת ראיות עובדתיות מוצקות על מצבו הכלכלי החדש, חשבונות בנק, חובות, תיקי הוצאה לפועל אם נפתחו לו וכו'. במצב זה יבחן בית המשפט את הבקשה מחדש. גם מחלה או שינוי כלשהו ופגיעה במצב הבריאותי, אשר גורמים לפגיעה בכושר ההשתכרות הם סיבה טובה לבקש הפחתה.

הפחתת תשלום אפשר לבקש גם במצב בו האב יצר משפחה חדשה ונולדו לו ילדים, שטובתם ניצבת לנגד עיני בית המשפט כמו טובת ילדיו מנישואיו הראשונים שבשל צרכיהם ובהתאם נקבע סכום מזונותיו. במצב בו השתנה לטובה מצבה הכלכלי של האם לדוגמה: קיבלה ירושה והיא כבר לא תלויה בחסדי הבעל בתשלום מדור, שכירות או משכנתא לדוגמה, יכול הבעל לבקש עיון מחדש בעלויות התשלום שלו ולבקש את הקטנתם. הפיכת משמורת ילדים למשמורת משותפת, תורמת ראיות להגשת בקשה להקטנת מזונות בגין השתתפות הבעל במדור ובגידול הילדים. זהו אחד המקרים בהם לבעל יש סיכוי גבוה לקבל הפחתה בשל משמורת שהפכה למשותפת. 

הפסיקה קובעת כי הבקשות השונות צריכות לעמוד ראשית בכמה פרמטרים חוקתיים טהורים. צריך שהבקשה תוגש בתום לב, תוך הצגת ראיות תומכות. הוכחת השינוי במצבו של האב בבקשה צריכה להיתמך ע"י מסמכים כשרים ואמיתיים, תוך הוכחה של קיום חוסר כלכלי עצום, שאינו מאפשר לאב לשלם את מזונותיו כפי שנקבעו.

בכל מקרה מדובר בהליך מורכב וסבוך אשר מצריך פנייה לעורך דין מומחה בענייני משפחה, שיוכל לבחון את הנסיבות החדשות ולייעץ אם אכן יש "קייס" לתביעה ובקשה שכזאת.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא