הסדר ראייה סבים וסבתות

וכיצד נכנס עורך דין לתמונה

במשך שנים הרעיון של הסדר ראייה ומשמורת על הילדים היו דברים שבין האב לאם. במהלך תהליך הגירושין ובמידת הצורך במהלך משפט גירושין ביניהם היה נקבע אצל מי יהיו הילדים ומה יהיה הסדר הראייה בין ההורים. אך עם השנים זה השתנה מעט שכן למשוואה נכנסו גם הסבא והסבתא.

חשוב להבין במה מדובר. על פי קביעה תקדימית משנת 2012, גם לסבים ולסבתות יש זכות לראות את נכדיהם למרות התנגדות אחד הצדדים. התנגדות זו יכולה לבוא מצד אחד ההורים אשר אינם מעוניינים שילדיהם יפגשו עם ההורים של הצד השני, ממנו התגרשו, מסיבות שונות. בית המשפט המחוזי קבע אז, שגם לסבים ולסבתות יש זכות לפגוש את נכדיהן, ועל כן יש לקבוע הסדר ראייה איתם.

בשביל להבין את התקדים הזה לעומק יש לפשט אותו. מצד אחד מדובר על הסדר ראייה בין סבים וסבתות (גם במקרה שאחד מהם אינו הסב הביולוגי) עם הנכדים אשר אין להם איתם קשר מדרגה ראשונה. מצד שני, יש כאן הכרה בתפקיד שממלאים הסבא והסבתא בחייהם ואף בגידולם של הנכדים. בית המשפט קבע קביעה זו, מאחר והוא הכיר בכך שניתוק הקשר מהווה פגיעה בטובת הקטינים ועל כן יש לקיים הסדר ראייה.

בית המשפט גם הכיר בכך שעצם העובדה ששני ההורים נמצאים ביחסים לא טובים, לא אמורה לפגוע בקשר שבין הסבים והסבתות לנכדים, קשר, אשר ידוע, שבדרך כלל הינו קשר חם ומיוחד. בית המשפט הכיר בכך שניתוק הקשר בא לא פעם כתוצאה מגישה נקמנית ולא ראוייה מצד אחד הצדדים ואין שום סיבה שהילדים יפגעו כתוצאה מכך.

נקודה נוספת, ידוע שבכל מצב בו האב לא משלם את המזונות לאם, היא יכולה לדרוש זאת מהסב ומהסבתא, ועל כן, אם הקשר בין הצדדיים קיים לשם תשלום מזונות, אין סיבה שקשר זה לא יתקיים גם מסיבות אחרות, לצורך ביקורים.

בית המשפט בתקדים זה, הכיר למעשה בעובדה שקשר משפחתי איננו רק בין הורים לילדים, אלא גם בין סבים וסבתות לנכדים, הן מעצם העובדה שמדובר בטובת הילד וכן ברצון כנה של הסב והסבתא לשמור על קשר עם נכדם. ועל כן הסדרי ראייה לסבים ולסבתות הוא דבר נכון וראוי.

כיצד נכנס עורך דין לתמונה?

כפי שניתן להבין, למרות התקדים שקבע בית המשפט המחוזי, לא מעט פעמים הורים לא עומדים בביצוע ההחלטה. על כן סבים וסבתות נאלצים להתמודד במישורים אחרים, קרי משפטיים לצורך ביצוע ההחלטה. עורך דין גירושין יכול לייצג אותם בבית משפט ולדרוש את ביצוע ההחלטה.

עורך דין מנוסה ינסה להגיע להסכמה עם הצד השני עוד לפני שמגיעים לבית המשפט, אך במידה ואין זה אפשרי, הרי שהוא יפנה לבית המשפט במטרה לקיים את החלטתו שלו ולאפשר לסב ולסבתא להיפגש עם נכדיהם. 

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא