הליך פתיחת תיק גירושין ברבנות

על פי הערכות שונות נפתחים בישראל למעלה מ-10,000 תיקי גירושין בהסדרים שונים ברבנות, אחד משני המקומות בהם ניתן לפתוח תיק גירושין.

בבתי משפט לענייני משפחה לעומת זאת, נפתחים למעלה מ-8,000 תיקים שכאלה.

בישראל, כידוע, ניתן להתחתן דרך הרבנות או בחתונה אזרחית בחו"ל, אך אם רוצים להתגרש חייבים לעשות זאת דרך הרבנות על פי ההלכה היהודית, ההסבר לכך הוא למנוע מצב שאנשים אשר סיימו מערכת נישואים, לא יתחתנו שנית בלי להתגרש קודם לכן. הליך הגירושין איננו הליך וקל ונעים מעצם היותו הליך של פרידה, אך גם במובן הפרקטי, קרי טקס הגירושים ברבנות, איננו הליך נעים במיוחד.

כיצד מתגרשים ברבנות?

ישנם שני סוגי גירושין. הסוג הראשון הוא גירושין בהסכמה. במצב כזה שני בני הזוג מגישים עתירה משותפת לגירושין, והתהליך הינו קצר ופשוט. מדובר על טקס דתי שנערך ברבנות במהלכו מתירים הדיינים בבית הדין הרבני את הקשר בין השניים ובכך הם הופכים באופן רשמי לגרושים. בהליך שכזה יש לציין על בני הזוג להגיע להסכמות מוקדמות בדבר חלוקת רכוש, משמורת והסדרי ראיה.

הסוג השני הוא בעייתי יותר וזה גירושין שלא בהסכמה. בהליך כזה אחד מבני הזוג מגיש תביעת גירושין ואז על הצדדים לנמק ולהסביר את הצדדים שלהם. הצד הפונה ומבקש גט צריך להוכיח בפני בית הדין הרבני שאכן קיימת עילה לגירושין. אלו יכולות עילות כגון, אלימות, חוסר הסכמה מתמשכת, חוסר נאמנות, חוסר אהבה, ואפילו עקרות של אחד הצדדים.

בשביל לפתוח תיק בבית דין רבני יש לשלם אגרה, להגיש תביעה מסודרת לגירושין וכן תביעה ברורה לכל ההסדרים העתידיים שבין בני הזוג. ילדים, רכוש, מזונות אישה וכדומה. לאחר הגשת התביעה יוזמנו בני הזוג לבית הדין, ייערך בירור שמות בשביל לוודא בצורה ברורה ומדויקת את שמות בני הזוג בשביל שלא תהיה טעות בעניין, ובסופו של דבר יערך טקס הלכתי של כתיבת הגט במהלכו יתנו הדיינים בבית הדין הסברים לבני הזוג אודות הגירושין וימסרו להם את התעודה שמוכיחה שהם גרושים.

השלכות משפטיות ואחרות של גירושין

ראשית חשוב להבהיר, פתיחת תיק בבית דין רבני נעשית במקרה ואחד הצדדים פותח אותו, בעוד הצד השני לא פתח תיק קודם לכן בבית דין לענייני משפחה. במקרה כזה אין ברירה אלא לנהל את ההליך המשפטי של הסדרי הגירושין בבית הדין לענייני משפחה.

שנית, כל ההסדרים של הגירושין מאושרים מבחינה משפטית אך יש להקפיד על קיומם. במידה והם לא מתקיימים יש לפנות לבית הדין להכריח את הצד שלא מקיים אותם, לבצע אותם כלשונם.

לסיום חשוב לציין, שאם אחד הצדדים איננו מוכן לתת גט לצד השני וגורם לו בכך לעינוי מתמשך, אז המדינה מתערבת ונוקטת נגדו בצעדים שונים.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא