הוצאה לפועל ומזונות

למעלה מ-28 אלף תיקים פתוחים בהוצאה לפועל נגד גברים שלא שילמו מזונות. מספר זה מסמל לא רק מצבן של נשים גרושות שמתקשות לקבל את דמי המזונות שלהן מהגברים מהם הן התגרשו, אלא גם מוכיח את הניסיון הבלתי נפסק של המדינה להילחם במצב בו גברים גרושים בוחרים לא לשלם דמי מזונות.

במהלך השנים החמירה הכנסת את החוק והקלה על נשים ללכת להליך של פתיחת תיק בהוצאה לפועל נגד גברים שלא משלמים דמי מזונות. בשנת 2012 אישרה הכנסת קיצור מסלול לגביית מזונות דרך הוצאה לפועל, במטרה להקל על נשים לקבל את המגיע להם. חשוב להדגיש, שבהיעדר מצב בו הגבר משלם, אזי ביטוח לאומי צריך לשלם לאישה את דמי המזונות. נכון ל-2012, היה מדובר על סכום של למעלה מ-4 מיליארד שקל שנחשבו מבחינת ביטוח לאומי לחובות אבודים.

על פי התיקון לחוק, יוכלו הנשים לפנות למסלול גביה מהיר שיאפשר להם לחסוך בכסף ולקבל את דמי המזונות בצורה פשוטה יותר, כאשר כל הטיפול בנושא עובר לידיים של ההוצאה לפועל. עד שהתיקון התקבל, הנשים היו צריכות להגיש את התביעות בעצמן, כולל ייצוג עורכי דין, התדיינות מול הגבר החייב, הגשת בקשות לצווי עיקול ועוד.

על הקשר שבין הוצאה לפועל ומזונות 

אחת מהסעיפים בכל הסכם גירושים, עם זה מרצון ועם זה לא מרצון, אלה דמי המזונות שהאישה אמורה לקבל מהגרוש שלה, עבורה ועבור ילדיה. כסף זה אמור לשמש לה למחייה ולגידול הילדים. במצב בו הגרוש נמנע מלשלם דמי מזונות, אזי שהוא גם לא עומד בהסכם וגם לא מקיים את תפקידו כאב לילדיו. במצב רגיל בו האב והאם היו נשואים האב היה משתתף פעיל (באופן נורמטיבי) בפרנסת המשפחה. כאשר בני הזוג מתגרשים, עליו עדיין לפרנס את ילדיו ולספק להם ולאימם מקור כלכלי על פי ההלכה.

ברגע שהגרוש לא מקיים כלל זה ואיננו משלם דמי מזונות, אזי שהאישה יכולה לתבוע אותם. במצב כזה, ייתכן מאוד שזה יוביל למצב בו עליה לפתוח נגדו תיק בהוצאה לפועל. חשוב להבהיר שניתן לפתוח תיק בהוצאה לפועל, עוד לפני שהגרוש מגיע למצב של פיגורים בתשלום, זאת על מנת להבטיח מצב בו יתבצע תשלום מלא ובזמן. 

מדוע זה חשוב לפתוח תיק? מאחר וזה יקשה על הגרוש לבצע פעולות כלכליות ועסקיות שונות, אך יתרה מזו, חוב להוצאה לפועל צובר ריביות גבוהות מאוד, הרבה יותר מאשר בבנק או בכל מקום אחר. פתיחת התיק מרתיעה גברים רבים מלהגיע למצב בו אינם ישלמו דמי מזונות. ההוצאה לפועל יכולה גם לחקור, ולעקל ציוד ונכסים שרשומים על שם הגרוש על מנת להחזיר את חובו. עוגמת הנפש שנגרמת לו כתוצאה מכך, אף היא משמשת לו זרז להחזיר את חובו.

לסיכום, נשים שלא מקבלות דמי מזונות במועד ואת הסכום שנדרש מהגרוש לשלם, מומלץ להן לפנות למסלול של פתיחת תיק בהוצאה לפועל, על מנת לזרז את הגרוש שלהן לעשות כך.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא