הגנה על מתנות ו/או ירושות

שהתקבלו בזמן הנישואין בדרכים משפטיות

אחת השאלות שעולות כשמחלקים רכוש בעת תהליך גירושין היא, כיצד מחלקים את המתנות והירושות ששני הצדדים קיבלו לפני ובעת הנישואין, האם מדובר ברכוש שאמור להתחלק שווה בשווה או שמא מדובר על רכוש שאמור להישאר אצל מי שהביא אותו למערכת הנישואין או קיבל אותו במהלכה.

לפני שנבחן את הנושא מנקודת מבט משפטית נסביר מדוע זה שונה מכל רכוש אחר. מתנות וירושות הן עניין אשר הרבה פעמים יש בו משהו רגשי, אישי, כאשר הורים או קרובי משפחה אחרים נותנים במתנה רכוש מסוים או מעבירים אותו בירושה, הכוונה הרבה פעמים היא להעביר את זה לבנם או בתם, בלי קשר לבני הזוג שלהם, בלי קשר להיותם נשואים אלא מעצם היותם קרובי משפחה בדרגה כזו או אחרת או מכרים קרובים.

כיצד מחלקים מתנות וירושות בעת תהליך גירושין

על פי חוק הלכת השיתוף אשר חל על זוגות שנישאו לפני 1.1.74 ועל פי הסדר איזון המשאבים שחל על זוגות שנישאו לאחר תאריך זה, הרי שכל הרכוש אמור להתחלק שווה בשווה, ללא קשר לשאלה על שם מי רשום הרכוש. החריג הוא בכל הקשור למתנות ולירושות שהתקבלו במהלך או לפני הנישואין.

ההסבר שניתן הוא כאמור, שמי שהוריש לאחד מבני הזוג את רכושו או את כספו, לא התכוון שהירושה עליה הוא עבד כל חייו, תחולק בסופו של דבר בין בנו, בתו או אדם אחר שיקר לו לבין בן או בת זוג אשר מתגרשים ממנו. לכן מבחינת החוק, הירושה צריכה להישאר במסגרת הסדר גירושין אצל מי שקיבל אותה.

סייגים לעקרון זה על פי החוק 

בית המשפט העליון קבע שגם לפי נכסים אלו, ייתכנו סייגים ואפשרות לחלוקה, זאת במידה והיתה כוונת שיתוף ביניהם. למשל, אם אחד מבני הזוג ירש נכס ושניהם באותה מידה השביחו אותו, הרי שיש כאן כוונת שותפות ומכאן שהם אמורים להתחלק. חשוב להבהיר שלא רק השקעות כספיות מבטיחות חלוקה שווה אלא גם הבטחות, מצגים אובייקטיביים, וכמובן רישום משותף, הרי שאז חלה כוונת שיתוף ויש לבצע חלוקה שווה בין הצדדים.

אך במידה וזה לא קורה ויתרה מזו, מי מבין הזוג אשר ירש או קיבל במתנה, לא מספר כלל לצד השני, לא משתף אותו ולא מוסר לו מידע אודות הירושה, הרי שהיא שלו באופן בלעדי ואין לו שום צורך לחלקה.

על מנת לקבוע זאת באופן מוחלט, ניתן לחתום בין הצדדים הסכם ממון לפני חתונה ובכך יפתרו את הבעיה באופן מלא. אין זה מחייב לחתום על הסכם כזה אך הוא בהחלט יכול להיות פתרון הולם.

לסיכום, אם קיבלתם מתנות או ירושות מקרוביכם, אזי כל עוד לא נעשה בהם שימוש במשותף ואין כוונת שיתוף עם בן או בת הזוג, הרי שמדובר ברכוש השייך לכם באופן מלא.

לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא