גישור בגירושין

כל זוג שחווה הליך גירושין זוכר אותו כאחת החוויות הקשות והפחות נעימות בחייו. בני הזוג מגיעים להליך זה מותשים כבר מימים קשים של ויכוחים, מריבות ולעיתים אף סיטואציות של אלימות מילולית ופיזית ומעורבות המשטרה במקרים קשים.

מובן מאליו שההסכמה היחידה בין שני בני הזוג בנקודה זו היא ששניהם רוצים להתגרש. על כל היתר מן הסתם הם לא מסכימים - לא על חלוקת רכוש, לא על משמורת ילדים, ולא על הסדרי מזונות וראייה שלהם. 

המקרים שבהם אין אפשרות לדו שיח בין הצדדים, וקיים פער רציני בין מטרותיהם בנושאים שצוינו, אין דרך אחרת לפתור את חילוקי הדעות מלבד הבאת הדברים לדיון בבית המשפט.החוויה של דיוני גירושין בבית המשפט רק מוסיפה עוד תלאות לשני אנשים שגם כך נמצאים בתקופה לא מלבבת במיוחד בחייהם.

בגלל העומס בבתי המשפט התהליך אורך זמן רב, כרוך בהוצאות רבות של אגרות, שכר טרחת עורכי דין ותשלום הוצאות משפט. עצם הנוכחות בבית המשפט היא טראומטית לכל אדם, בוודאי למי שמעורברגשית בדיון ונאלץ אפילו לעמוד על דוכן העדים לחקירת עורך הדין של הצד השני כאילו היה נאשם במעשה פשע. בתי הדין גם פתוחים למבקרים, מה שמאפשר לכל הנוכחים לשמוע פרטים אינטימיים מחיי המתדיינים.

מהו גישור?

זוגות רבים בוחרים בהליך של גישור כדי לפתור את המחלוקות ביניהם בצורה יותר מהירה, פחות יקרה ואם אפשר גם מעט יותר נעימה ודיסקרטית. גם בתי המשפט נוטים להמליץ, במידה והם מזהים מוכנות של הצדדים, על אפשרות של גישור במקום המשך הדיונים המשפטיים. מובן שאין המלצה זו מחייבת את מי מבין בני הזוג שאינו מעוניין בה, ובכל מקרה מסקנות הליך הגישור יוחזרו בסופו של עניין לבית המשפט ויקבלו תוקף כאילו היו החלטת השופט בתיק.

להליך הגישור, המתבצע בדרך כלל על ידי עורכי דין המתמחים בנושא, יתרונות לא מבוטלים שחלקם כבר צוינו כמו חסכון בזמן, כסף וחשיפה מיותרת של פרטים אינטימיים מחיי בני הזוג. אחד היתרונות המשמעותיים נעוץ בעובדה שכל תוכן פגישות הגישור הוא חסוי ודיסקרטי, וגם בית משפט אינו רשאי לקבל את מה שנאמר בהן.

גישור מאפשר הימנעות מנקיטת הליכים משפטיים

עורך הדין המגשר יבחר תמיד בהסכמת שני הצדדים ומכיוון שאין הוא יושב בדין וחורץ גורלות, תפקידו יהיה לעזור לשניים להתגבר על קשיי תקשורת, לדעת לוותר מתוך הבנה  שגם הצד השני יצטרך לעשות זאת. ברבים מהליכי  הגישור גם מקובל לחתום  בתחילת התהליך על התחייבות של הימנעות מכל הליך משפטי עד מיצוי המגעים מחוץ לכותלי בית המשפט.

חתימה זו מאפשרת לשני הצדדים להמשיך את חייהם בצורה שפויה ככל הניתן, בלי חרדות מעיקולים,צווי הרחקה ויציאה מן הארץ וכדומה. ההבדל המשמעותי ביותר  בין הליך גישור בגירושין לבין ניהול העניינים בבית המשפט, הוא שאין חובה על מי מהשניים לקבל את תוצאות הגישור. כל אחד מהצדדים רשאי, בכל רגע נתון, לנטוש את הליך הגישור ולהחזיר או להתחיל בהליך משפטי, תוך ידיעה שכל מה שנאמר או הוצע בין השניים במהלך הגישור, לא יגיע לבית הדין והשופט יפסוק לפי הבנתו את העובדות המונחות לפניו בבית המשפט בלבד.

מקובל להניח שהסכמות שהתקבלו בדרך של גישור יהיו נוחות יותר לביצוע על ידי הצדדים, מתוך הבנה שנעשו תוך בחירת המגשר, השתתפות של שניהם בבחינת האפשרויות בכל סעיף והסכמתם על הפתרון שגובש.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא