בעל מורד

הרבה פעמים אנחנו שומעים בתקשורת את המושג "אישה מורדת" זה מושג שמדבר על המחויבויות   של האישה במערכת הנישואים על פי ההלכה היהודית. אך לצד המושג הזה יש מושג פחות מוכר שנקרא "בעל מורד" והוא מתעסק במחויבויות של הגבר כלפי האישה במערכת הנישואים. בדיוק כמו שישנן השלכות שונות בכל הקשור לאישה מורדת, כך ישנן השלכות בכל הקשור לגבר מורד.

הרעיון של גבר מורד הוא פשוט, כשאנחנו מתחתנים, אנחנו נוטלים בעול מסוים של מחויבויות. אלו אמורות לעזור לנו לקיים ולשמר את מערכת הנישואין שלנו. ההלכה היהודית מתייחסת למחויבויות האלה בכבוד ובנוקשות רבה ומעלה אותן על הכתוב בכתובה, לפיכך אם אחד הצדדים לא עומד בהן, הרי שבית הדין הרבני יכול להציג אותו כמי שמרד ועל כך יש זכות לצד השני לבקש גט ויתרה מזו, ליהנות מזכויות שונות בהליך הגירושים.

מהו בעל מורד וכיצד מגדירים על כך

כשאישה מחליטה לבקש גט, היא תרצה להוכיח שמי שפגע במערכת הנישואים זה הגבר ועל כן הוא צריך לתת לה גט ושמרבית הזכויות בעת הגירושים מגיעים לה. על כן היא תנסה להוכיח שהיא לא עשתה שום דבר רע במערכת הנישואים אלא שהוא זה שהביאה לסופה, על כן היא תנסה להוכיח שהוא בעל מורד.

בעל מורד הינו בעל שאיננו מוכן לקיים את המחויבות שלו כבעל. החל מקיום יחסי אישות, בטענה של שנאה או כעס או כי מצאה עניין באישה אחרת. כמו כן אם איננו מפרנס את הבית כפי שנדרש. במידה ומוכח שהגבר בגד באשתו או נתן עיניו באחרת, הרי שייחשב כבעל מורד לכל דבר.

מבחינה משפטית זה אומר, שהאישה זכאית לדרוש ואף לכפות על הגבר מתן גט, עם זאת יש להתריע זאת בפניו. ההבדל בין גבר מורד לאישה מורדה היא, שגבר מורד זכאי לקבל מנכסי האישה, בעוד האישה לא תמיד זכאית לכך במידה והיא מוכרזת כמורדת.

חשוב להבהיר שההגדרה של גבר מורד, בדומה להגדרה של אישה מורדת, אלו הגדרות של בית דין רבני. במידה ופונים לבית משפט לענייני משפחה לנהל שם את הליך הגירושים, הרי שהכרזה זו לא קיימת. למרות שלכאורה הכרזה זו מטיבה עם האישה, לא פעם היא תעדיף מסיבות רבות אחרות לפנות אל בית דין לענייני משפחה ולא לבית דין רבני.

נקודה חשובה אחרת היא הילדים. הכרזה על גבר כמורד, עלולה לפגוע ביחסיו עם הילדים במידה והסיבות לכך הן שהוא מצא עניין באישה אחרת או בגד באימם. לכם הרבה פעמים שני הצדדים יעדיפו להגיע לפשרה מחוץ לכותלי בית הדין הרבני בשביל שלא יווצר מצב שיחסיו של הגבר עם ילדיו ייפגעו, דבר שעלול לערער אותו אך במיוחד אותם. 

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא