אקטואר בהליך גירושין

בהליכי גירושין בין בני זוג לרוב מעורבים כספים רבים, אשר לצורך החלוקה ההוגנת שלהם, לא רק עפ"י החוק, אלא עפ"י תחשיב של מס וכו' דרוש איש מקצוע מומחה בתחומו - האקטואר.

אקטואר הוא בעל השכלה פורמלית בכלכלה ואקטואריה עם התמחויות בפנסיה, מסים וכו' - האיש שאליו צריך לפנות במקרה של גירושין כדי שייתן חוות דעת מקצועית לגבי חלוקת הפנסיה, חלוקת הרכוש, הכסף שנצבר במהלך חיי הנישואין  ועוד.  

חלוקת המשאבים והנכסים באופן הגון

אקטואר הוא המומחה שמחליט על אופן חלוקת הרכוש והנכסים שנצברו בצורה הוגנת כלפי שני הצדדים לגירושין ומדובר בנכסים נזילים כמו: פיקדונות בנק, חסכונות, הלוואות, קרנות השתלמות ועוד. לגבי רכוש משותף לא תמיד יש בעיות אלא דווקא הסכמות אבל ככל שמדובר ברכוש נזיל, רבות המחלוקות.

תפקידו המרכזי הוא לחשב חישובים ולעשות הערכות כדי ליצור איזון משאבים בחלוקת הכספים בין בני הזוג, כולל תחשיבים עתידיים. משום כך הוא חייב להיות מומחה בדיני מיסוי וביטוח פנסיוני ובקיא בכל השינויים אם יש כאלה העומדים לפתח החוקים או שינויים שתהיה להם השפעה גם על הכסף ששייך לבני הזוג.

עיקר המחלוקות בין בני הזוג נוגעים כאמור לכספים נזילים ולזכויות הפנסיה ובעיקר לאור החוק החדש המקנה לאישה 50% מכספי הפנסיה של הבעל ועושה צדק היסטורי עם כל עקרות הבית שהתגרשו ומשום שמעולם לא יצאו לעבוד נותרו לאחר גירושיהן במצב כלכלי קשה מאוד. 

מה בנוגע לכספי פנסיה?

במקרה של כספי פנסיה נדרשת מעורבותו של האקטואר וחוות דעתו בנושא של חיסכון פנסיוני. כמו למשל מה יקרה אם הבעל יחליט לשנות את מסלול ההשקעה של הפנסיה שלו  ופתאום יש צניחה של ערך המניות בהן הוא מושקע האם גם האישה ניזוקה מכך?

כאשר האקטואר עושה את חלוקת הרכוש בין הצדדים, יתכן מצב שבו אם התשואה של כספי הפנסיה היא שלילית גם האישה תיפגע מכך. על האישה לדרוש כבר בשלב של הסכם חלוקת הרכוש בינה לבין גרושה, כי לא יעביר הבעל את זכויותיה בפנסיה שלו למסלול אחר שיש בו סיכון.

מצב נוסף למשל שבו דרושה מעורבותו וחוות דעתו של אקטואר היא במצב שהבעל נפטר לפני הגיעו לגיל 67, לפני שגרושתו זכאית לחלק מן הפנסיה שלו. במצב של היום אין לאישה כל זכות במקרה שהבעל נפטר לפני גיל הפנסיה ומשום כך נדרשת הגנה שיש לעשותה מבעוד מועד כמו למשל לעשות ביטוח חיים כנגד שווי הפנסיה של האישה. גם הסכמתו של הבעל דרושה לכך במקרה זה.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא