אימוץ ילדים

בשנת 1998 תוקן חוק אימוץ ילדים ברוח אמנת האג המסדירה את האימוץ הבין ארצי ברשויות מוסמכות של מדינות שונות, כדי למנוע תופעות של חטיפת ילדים, ומאז תאריך זה מותר לאמץ ילדים בחו"ל לפי התנאים שקובע החוק.

יש לא מעט הבדלים משמעותיים בין הליך אימוץ של ילד ישראלי לבין אימוץ של ילד בחו"ל, החל מהעלות וכלה בתקופת ההמתנה. כאשר מדובר באימוץ של ילד מחו"ל, הליך האימוץ צריך לעמוד בתנאי החוק הישראלי, בתנאי האמנות הבינלאומיות הרלוונטיות וכמובן להתבצע באופן חוקי במדינה ממנה מאומץ הילד.

חשיבות העמותות בתהליך

להבדיל מאימוץ בארצות שונות בארץ לא מתקיים אימוץ פרטי כלשהו, אלא רק באמצעות עמותה שזהו עיסוקה החוקי ושניתנה לה הרשאה לעסוק בכך. עמותה זו חייבת להיות מוכרת על ידי שר העבודה והרווחה ושר המשפטים והיא מצויה בפיקוח של הרשות המרכזית לאימוץ בין ארצי.

העמותה אחראית לערוך את כל הבדיקות המחייבות על מנת לקבוע את המועמדים לאימוץ כשירים לאימוץ ויש להם מסוגלות הורית ויכולת כלכלית וכו' ובדרך כלל מעורבים בתהליך הזה פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, פקידות סעד ועוד. הפנייה של זוגות ישראלים רבים לאימוץ בחו"ל נובעת מכך שבארץ אין מספיק ילדים בגיל צעיר מועמדים לאימוץ ובחו"ל יש בהרבה מאוד מדינות, הרבה מאוד בתי יתומים.

אפשרויות האימוץ בחו"ל:

גם בחו"ל פועלות עמותות שונות דרכן ניתן לאמץ ילדים. החוק הראשון להרשאה לאימוץ הוא כי אין במדינה מסוימת חוק שאוסר על אימוץ (בדרך כלל אין חוק שגם מתיר, אך מספיק שאין חוק שאוסר ומכאן נובעת ההרשאה לאימוץ).

הורים שרוצים לאמץ ילד בחו"ל צריכים להתקשר עם עמותה כלשהי מוכרת בארץ זרה באמצעות חוזה המפרט את ההתחייבויות של כל צד, כולל עלות ועוד. כדאי מאוד לבצע תחקיר שלם ויסודי אחר הגוף אליו רוצים לפנות לצורך אימוץ. לוודא כי הוא עומד בכל החוקים והתקנות במדינה בה הוא נמצא. כי יש לו חוקיות והרשאה לפעול לצורך אימוץ והכי חשוב - שלא לא עמותה או גוף קיקיוני שהוקם רק למראית עין והוא שריר וקיים.

הדבר החשוב ביותר הוא לקבל המלצות מזוגות שכבר אימצו מהעמותה הזו ילדים והם יכולים גם לתת לכם טיפים איך לעשות את הדברים נכון וגם לתת לכם המלצה על הארגון המסוים הזה. בחוזה שנחתם בין ההורים המבקשים לאמץ לבין הארגון חשוב מאוד שיכללו כל הפרטים החשובים, כולל זמן המתנה, מועדי תשלום התחייבויות וכו' כדי למנוע הפתעות ועוגמת נפש.

אימוץ וגירושין

בדרך כלל כאשר בני זוג מאמצים ילד, אם וכאשר הם יעמדו בפני גירושין, אין שום משמעות להיות הילד מאומץ מבחינת החוק. המשמורת תיקבע עפ"י העיקרון המנחה היום את הפסיקות ובתי המשפט והיא טובת הילד, אם כי יש היום מגמה די בולטת של משמורת משותפת ואבות רבים רוצים להשתתף בהליך גידולו של הילד ולא מסתפקים רק בהסדרי הראייה שמאפשרים להם שותפות מאוד מינורית ופגישות מעת לעת עם הילדים.

מעוניינים ליצור קשר? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

מעוניינים ליצור עימנו קשר?

רוצים להאיר / להעיר או לקבל ייעוץ? הגעתם למקום הנכון.

מלאו פרטיכם, וניצור עמכם קשר בהקדם.

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

השאירו את פרטיכם בטופס הבא